TOPR

Dublet Tołokoniny i Tomiłowa w zawodach Lodowego Pucharu Świata w Bozeman. Olga Kosek piętnasta.

Tegoroczne zwody pucharowe w Bozeman (zarazem Mistrzostwa Ameryki Północnej) zakończyły się zdecydowanym triumfem ekipy rosyjskiej. Na najwyższym podium staneli: Maksim Tomiłow i Maria Tołokonina. Ta sama para triumfowała w kategorii „na szybkość”. Olga Kosek zajęła 15 miejsce.

Ściana w Bozeman (fot. Bozeman Ice Festival)

Rosyjscy wspinacze chyba czują się w Bozeman trochę jak u siebie – nawet drogi na pucharowych zawodach układane sa tam przez rosyjskich routsetterów (w tym roku przez Pawła Dobrinskiego). A skoro Rosjanie to przecież absolutna światowa czołówka, więc nic dziwnego, że w kategorii „prowadzenie / na trudność” zajęli całe podium. Zwyciężył zasłużenie Maksim Tomiłow, o ponad punkt wyprzedzając brata – Aleksieja. Trzecie miejsce zajął Siergiej Tarasow („nestor” zawodów – 49 lat!). Taki sam rezultat, co Tarasow, osiągnął HeeYong Park i o podium zdecydował wynik z półfinału – w rezultacie Park zajął miejsce czwarte.
W grupie 9 finalistów znalazło się ostatecznie 5 Rosjan, dwóch Szwajcarów (w tym młody Yannick Glatthard, największa niespodzianka ubiegłorocznego Pucharu), wspomniany Park (Korea) i Słoweniec – Janez Svoljsak (cieszy jego powrót do wysokiej formy po ubiegłorocznym słabszym sezonie).
10 miejsce zajął Kanadyjczyk Gordon McArthur, który tym samym został tegorocznym Mistrzem Ameryki Północnej.

Bozeman podium (fot. Nadiezdza Launits)

Wśród pań, klasą dla siebie była Maria Tołokonina, która powróciła po prawie dwuletniej przerwie spowodowanej urodzeniem drugiego dziecka. Druga na podium zameldowała się Jekatierina Własowa. Trzecie miejsce zajęła (startująca mimo przeziębienia) Angelika Rainer, a czwarte Nadia Galliamowa. O miejscach Petry Klingler (5) i kolejnej Rosjanki – Mariam Filippowej (6) zdecydowała różnica zaledwie 0,001 punktu. Koreanki Song HanNaRai i Shin WoonSeon, po świetnych występach w eliminacjach i półfinale, w finale wypadły słabiej, zajmując siódme i ósme miejsce).

Olga Kosek (AKG Łódź, 8a.pl, Kuźnia Szeju, M5) w półfinale poprawiła swoją lokatę, wyprzedzając m. in. Amerykankę Katie Bono i osiągając identyczny rezultat, co Rosjanka Anastazja Zazdrawnych (o ich miejscu – zgodnie z regulaminem – zdecydował wynik z eliminacji, w których Rosjanka była lepsza). Ola zajęła więc ostatecznie miejsce 15, a jej występ naprawdę mógł się podobać – szła zdecydowanie szybciej niż na Mistrzostwach Słowacji, a mimo pechowego „omsknięcia się”, widać było potencjał, energię i wolę walki.