Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

13-letnia Ashima pokonuje Open Your Mind Direct – najprawdopodobniej 9a+!

Ashima Shiraishi, 13 latka, powtórzyła Open Your Mind Direct w Santa Linya. Jeśli potwierdzi się nowa wycena – 9a+ oznacza to, że młoda wspinaczka zostanie pierwszą kobietą, która pokonała drogę o tej wycenie. Dotychczas najtrudniejsze kobiece przejście to Bimbaluna 9a/+ pokonana przez Josune Bereziartu w 2005. Do tej pory Open Your Mind Direct była wyceniania na 9a, jednak jakiś czas temu ukruszył się chwyt blisko topu, co w opinii lokalnych wspinaczy podniosło wycenę o pół stopnia.

ashima9ap
Ashima na Open Your Mind Direct, 9a+ (fot: Instagram Ashimy)

Ashima na Instagramie podała kilka szczegółów przejścia.

Zrobiłam mój 4 dniowy projekt Open Your Mind Direct 9a+ w Santa Linya!! Początek to trudny boulder, który wyprowadza w wytrzymałościową część drogi. Po tym jak ukruszył się chwyt, lokalni wspinacze twierdzą, że droga utrudniła się i jej wycena zmieniła się z 9a na 9a+.  Pokonałam drogę jako pierwsza osoba po tym jak chwyt się ukruszył. Dzięki za wsparcie.

Niezależnie od tego czy Ashima podniesie tym przejściem poprzeczkę zawieszoną przez Josune Bereziartu na 9a/+ niezaprzeczalne jest to, że jest to niesamowity wyczyn zaledwie 13 letniej Ashimy. Jeśli potwierdzi się wycena 9a+ Shiraishi zostanie także najmłodszą osobą która pokonała takie trudności.  Adam Ondra swoją pierwszą dziewiątkę a plus zrobił w wieku 15 lat.

Zobaczcie jak na Open Your Mind Direct (przed urwaniem chwytu) radził sobie Markus Midtboe

źródło: 8a.nu