Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

68 rocznica pierwszego potwierdzonego wejścia na Mount Everest

Dziś mija 68 lat od pierwszego potwierdzonego wejścia na Everest. Dokonali tego Edmund Percival Hillary z Nowej Zelandii oraz Norgay Tenzing – Szerpa z Dardżylingu (podaje się też Nepalczyk).

Wyprawa w ramach której brali udział określana jest jako brytyjska i w jej skład wchodzili: John Hunt (kierownik), Nowozelandczyk Edmund Percival Hillary, Thomas Duncan Bourdillon, Charles R. Evans, Norgay Tenzing – Szerpa oraz 26 innych Szerpów.

fot. wikipedia

John Hunt opisał wyprawę w swojej książce pod tytułem „Zdobycie Everestu” (oryginalnie „The ascent of Everest”.) Jej polską wersję tłumaczył Jan Szczepański a ukazała się dzięki wydawnictwu Iskry w 1956 roku.

Everest leży w Himalajach, na granicy pomiędzy Nepalem i Chinami. Nazwa został mu nadana po Sir Georgu Everescie – kartografowi który jako pierwszy wykreślił jego położenie na mapie.

Everest jest też jedną z tych gór która posiada niezliczoną liczbę nazw:

anglojęzyczne:
Everest
Mount Qomolangma
Mount Sagarmatha
Qomolangma
Chomolangma
Chomolungma
Qomolangma Feng
Sagarmāthā
Zhumulangma
Sagarmatha
Mount Chomolubutangma
Mt. Everest
Mt Everest
Himalaya Peak XV
Peak XV
World highest peak

polskie:
Czomolungma
Czumulungma

niemieckojęzyczne:
Everest
Mt. Everest
Sagarmatha
Qomolangma
Chomolungma
Sagarmāthā

rosyjskojęzyczne:
Сагарматха
Эверест
Шэнмуфэн

Nadal nie udało się jednoznacznie ustalić czy Edmund Percival Hillary oraz Norgay Tenzing na pewno byli pierwsi na szczycie (tak przyjmują obecnie encyklopedie) ponieważ ciągle trwają spekulacje odnośnie innej brytyjskiej wyprawy z 1924 roku. (możecie o tym poczytać w doskonałych opracowaniach Piotra „Szalonego” Korczaka na naszych stronach w tekstach: dlaczego wierzę część 1 część 2 oraz w suplemencie