Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Aconcagua: znaleziono ciało zaginionego Jacka Krawczyńskiego

aconcagua Znaleziono ciało Jacka Krawczyńskiego, który 27 stycznia 2013 r. zaginął w czasie zejścia ze szczytu Aconcagua (zob. więcej). Jak informuje Tomasz Surdel w serwisie tierralatina.pl, przyczyną śmierci 47 letniego Polaka było najprawdopodniej utonięcie.  Na zwłoki natrafiono pod wodą, w korycie potoku Vacas, w zamkniętej od 2006 r. dla ruchu turystycznego dolinie Vieja Alta. Znajdywały się one na wysokości niewiele ponad 3000 m n.p.m. Nieopodal był jego plecak. Według ratowników Polak, zmęczony długim zejściem, najprawdopodobniej przewrócił się podczas próby przejścia przez górski potok i w nim utonął.

Do odkrycia ciała Jacka Krawczyńskiego doszło wczoraj, przypadkiem. Pracownica Prowincjonalnego Parku Aconcagua podczas zbierania próbek roślin natrafiła na pełen plecak z dokumenami zaginiongo Polaka. Zaalarmowani przez nią ratownicy szybko zlokalizowali jego ciało. Wcześniej nie było to możliwe, gdyż ich poszukiwania koncentrowały się w rejonie podszczytowym, jako że przekonani byli, iż gdześ tam zabłądził i być może ukryty pod skałą zapewne zamarzł.

Odkrycie zwłok Polaka oznacza, że schodząc że szczytu Aconcagua musiał on – jak stwierdza Tomasz Surdel – „przejść tuż obok swojego obozowiska i kontynuować zejście nieużywanym od 6 lat tzw. szlakiem Guanacos„. I zszedł nim bardzo daleko, bo w rejon pasterskiego schronu Indio.

Jak informuje Tomasz Surdel na Twitterze, od ratowników w Mendozie dowiedział się „że to pierwszy raz ktoś zaginiony podczas zejścia z Aconcagua utopił się„.

źródło: Twitter, tierralatina.pl, (PR)
fot: wikipedia