Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Action Directe dla osiemnastoletniego Stefano Carnatiego

Niemal równo 25 lat po Wolfgangu Gullichu legendarną już Action Directe pokonał osiemnastoletni Stefano Carnati.

StefanoCarnati8anu
Stefano Carnati fot. 8a.nu

Młody Włoch potrzebował ponad 60 prób, aby ostatecznie wpiąć się do łańcucha pierwszej 9a na świecie. Pierwsze próby miały miejsce już w 2013 roku. Wówczas Stefano był w stanie zrobić wszystkie ruchy oprócz pierwszego – strzału.

Jak sam mówi:

Potrzebowałem ponad 60 prób. Dzięki tej drodze zobaczyłem jak trudne może być pracowanie nad drogą na twoim limesie daleko od domu. Od kiedy zacząłem się wspinać marzyłem, żeby kiedyś spróbować Action Directe ponieważ naprawdę lubię wspinanie po dziurkach, ale przede wszystkim ze względu na historię drogi. Nieskończenie wiele razy oglądałem filmy z przejścia tej drogi.

Jeśli chodzi o historię AD to właśnie w tym roku mija 25 lat od pierwszego przejścia. Action Directe była pierwszą dziewiątką a na świecie. Do dziś uważana jest za drogę wyjątkową. Mimo że poziom światowego wspinania mocno poszedł do przodu wciąż niezbyt często słyszymy o kolejnych powtórzeniach tej drogi. Do tej pory tylko 19 wspinaczy pokonało tę wyjątkową linię.

Action Directe zawdzięczamy też campus. Wolfgang Gullich wymyślił ten przyrząd, bez którego nie obędzie się obecnie żadna szanująca się ładownia, podczas przygotowań do pierwszego przejścia AD.

Historia Action Directe ma także Polski akcent. W 2010 roku tę drogę pokonał Adam Pustelnik.

źródło: 8a.nu