Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Adam Ondra dokonuje pierwszego powtórzenia Three Degrees of Separation i sugeruje korektę wyceny

Adam Ondra starty w Pucharze Świata przeplata z wizytami w skałach. Niemal za każdym razem dostarczając materiału na kolejny news. Tym razem Czech dokonał pierwszego powtórzenia drogi Three Degrees of Separation, znajdującej się we Francji w Céüse. Autorem tej, wycenianej na 9a, linii jest Chris Sharma. Adam zaproponował podniesienie wyceny do 9a+.

ondra_three_gerees
fot. dpbclimbing.com

Sharma pierwszego przejścia dokonał 8 lat temu. Od tego czasu droga nie padła mimo że próbowało wielu mocnych zawodników. Crux drogi stanowią trzy dynamiczne ruchy, z których pierwszy to naprawdę imponujący strzał do dobrej klamy, zobaczcie jak zmagał się z nim autor drogi.

Kilka lat temu Ondra tak wypowiadał się o tej linii:

Trzy trudne strzały do bardzo dobrych chwytów to coś bardzo rzadko spotykanego w skale, zwłaszcza w środkowej części drogi. Próbowałem tej linii przez 4 dni w 2010 roku, ale nie byłem w stanie przejść cruxa, nawet jednego ruchu, mimo że byłem bardzo blisko.

Photo : Pierre Délas-Kairn.com
fot: Pierre Délas-Kairn.com

Tym razem udało się, a do tego Ondra nie jest pewien czy 9a to odpowiednia cyfra, zasugerował, że bardziej właściwą wyceną jest 9a+:

Droga jest zbyt specyficzna, żeby ją odpowiednio wycenić i wiem, że dla specjalistów od dynamicznych ruchów jak Jan (Hojer) ten strzał nie jest aż tak trudny, jednak dotrzeć do niego wystarczająco świeżym to inna sprawa. Dla mnie jest to najtrudniejsza droga w Céüse, jednak nie oznacza to, że jest to zdecydowanie 9a+ mam pewne wątpliwości, jednak sugeruję 9a+ i zobaczymy.

źródło: dpmclimbing