Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Adam Pustelnik i Andreas Klarström wytyczyli nową drogę na Lofotach

W dniach  8-9.09.2014  Adam Pustelnik i Andreas Klarström (obaj Black Diamond) wytyczyli nową drogę na północnej ścianie Vågakallen leżącej na  Lofotach w Norwegii. Dziś mieliśmy okazję znaleźć informację o tej linii zespół nadał jej nazwę „The Corner Kick”, pokonuje ona system zacięć w okolicy wybitnego filaru znajdującego się w centralnej części ściany. Autorska wycena drogi to 8a, a jej długość to 950m.
Według Adama Pustelnika jakość granitu jest znakomita, w trakcie wytyczania drogi nie było konieczności czyszczenia.

adam_pustelnik_2014_10_13_06
„The Corner Kick” fot. Black Diamond

Zespół przyjechał do Norwegii z zamiarem uklasycznienia hakowych dróg znajdujących się w obrębie Storpillaren. Jednak po dniu prób na jednej z tych dróg Adam i Andreas wypatrzyli dziewiczy teren i postanowili wbić się w niego, spędzając resztę wyjazdu głównie na oczekiwaniu na pogodę.

adam_pustelnik_2014_10_13_02
The Corner Kick fot. Black Diamond

Pierwsze 13 wyciągów The Corner Kick współdzieli z drogą Freya, kolejne 5 to wyciągi pokonujące dziewiczy teren. Adam Pustelnik w ten sposób opisuje charakter drogi:

„Pojedyncze ruchy na najbardziej wymagających wyciągach nie są bardzo trudne – maksymalnie 8a. Jednak pomimo tego trikowy charakter cruxów połączony z  rzadką asekuracja powodują, że trudno poskładać je wszystkie w ciąg. Poza pojedynczym hakiem zostawionym na początku szesnastego wyciągu w ścianie nie zostawiliśmy nic oprócz łez, krwi i potu. Wszystkie wyciągi pokonaliśmy klasycznie, ground up, trudności sięgały 9- w Norweskiej skali (8a). W sumie 950m od podstawy ściany do topu.”

Cała akcja zajęła zespołowi 26 godzin (baza – szczyt), w międzyczasie Adam i Andreas zaliczyli „polish style bivy” – czyli biwak bez śpiworów.

Gratulujemy!

źródło: climbing.de

adam_pustelnik_2014_10_13_03
The Corner Kick fot. Black Diamond