Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Akademickie Mistrzostwa Europy w Polsce

Komitet Wykonawczy EUSA podczas spotkania w Rotterdamie podjął decyzję o przyznaniu AZS prawa organizacji pierwszych Akademickich Mistrzostw Europy we wspinaczce sportowej w 2015 roku!

Zawody odbędą się w dniach 4-9 sierpnia 2015 roku w Katowicach, a ich bezpośrednim organizatorem będzie śląska Organizacja Środowiskowa AZS. Dość prawdopodobnym miejscem rozegrania imprezy będzie oczywiście legendarny Spodek.

Polski Związek Alpinizmu od początku wspierał dążenia katowickiego AZS, popierając kandydaturę oraz udzielając pełnej pomocy merytorycznej i technicznej. „Od lat współpracujemy podczas organizacji akademickich zawodów. Przez ten czas AZS dał się poznać jako skuteczny oraz kompetentny organizator jednych z największych i tętniących życiem zawodów w Polsce” – podkreślał Janusz Onyszkiewicz w liście wspierającym inicjatywę.

Fiasko olimpijskich aspiracji wspinaczki sportowej przełożyło się na ukierunkowanie działań IFSC zmierzających do włączenia dyscypliny do sportowego ruchu akademickiego. W czerwcu ubiegłego roku przed Komitetem Wykonawczym European University Sports Association wystąpił Wolfgang Wabel – Prezydent Europejskiej Rady Wspinaczki Sportowej (ECSC) prezentując działalność IFSC, jak i potencjał oraz dynamiczny rozwój naszego sportu. Zainteresowanie ze strony akademików doprowadziło do wizytacji Patrika Perosa – Dyrektora Sportowego EUSA, edycji Pucharu Świata w Monachium, podczas której zintensyfikowano współpracę. Późną jesienią zarówno EUSA jak i FISU (Międzynarodowa Federacja Sportu Uniwersyteckiego)zdecydowały o włączeniu wspinaczki sportowej do programu akademickich mistrzostw. Ze względu na dwuletni cykl rozgrywania zawodów podjęto decyzję, że pierwsze Akademickie Mistrzostwa Świata odbędą się w 2016 roku na Uniwersytecie Donghua w Szanghaju. Sprawa organizacji mistrzostw kontynentalnych pozostawała otwarta, aż do lutego br.

Akademickie Mistrzostwa Europy to po wrocławskim World Games 2017, kolejna ważna impreza wspinaczkowa, która w najbliższych latach odbędzie się w Polsce.

 

źródło: pza.org.pl