Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej

W miniony weekend zostały rozegrane kolejne Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinacze Sportowej w dwóch konkurencjach: na trudność oraz na czas. W tym roku impreza ta wróciła z powrotem do Katowic, a jej gospodarzem był po raz piąty Uniwersytet Śląski, korzystający specjalnie na tą okazję z obiektu CW Transformator. Zmagania trwały dwa dni, a na starcie zjawiło się 109 kobiet oraz 204 mężczyzn, reprezentujących 41 uczelni z całego kraju, aby walczyć o jak najwyższe miejsca w klasyfikacjach indywidualnych i drużynowych.

Pierwszego dnia, w sobotę 6 kwietnia zawodnicy rywalizowali ze sobą w konkurencji na trudność. W eliminacjach każdy miał do pokonania dwie drogi: łatwą i trudną z górną asekuracją, a do finału awansowało 8 najlepszych pań i 12 panów. Ze względu na to iż, zarówno 7 zawodników jak i zawodniczek skończyło obie drogi eliminacyjne, ich wynik został rozstrzygnięty na podstawie czasu przejść obu dróg. Jak się okazało w wieczornych finałach wynik eliminacyjny miał duże znaczenie w klasyfikacji końcowej. Na męskiej drodze finałowej mogliśmy oglądać niejeden TOP, a po tytuł Akademickiego Mistrza Polski w konkurencji na trudność sięgnął bezbłędny Jakub Ginszt (UMCS Lublin), natomiast Mistrzynią została Karina Mirosław (UP Lublin), ale w tym przypadku wyglądało to nieco inaczej, gdyż Karina jako jedyna pokonała trudne miejsce pośrodku drogi finałowej, kolejnych pięć zawodniczek doszło do jednego miejsca, więc ich wynik także został ustalony na podstawie klasyfikacji z poprzedniej rundy.

Jakub Ginszt fot. Grzegorz Gajaszek
Jakub Ginszt

Karina Mirosław fot. Grzegorz Gajaszek
Karina Mirosław

Drugi dzień zawodów to rywalizacja w konkurencji na czas. Zawody odbyły się w formacie klasycznym, czyli do przebiegnięcia zostały przygotowane dwie drogi, a o dalszej klasyfikacji decydowała suma czasów. W przypadku czasówek do następnej rundy awansowało 8 najszybszych pań i 16 najszybszych panów. Finały zostały rozegrane w systemie pucharowym, zawodnicy biegali w parach (1 z 16, 2 z 15 itd.) zamieniając się drogami i także suma czasów decydowała o awansie do następnej rundy jednego z zawodników. Na samym końcu odbyły się biegi o trzecie i o pierwsze miejsca. Wśród panów do biegu o pierwsze miejsce awansowali Jakub Jodłowski (SGGW Warszawa) i Jakub Ginszt (UMCS Lublin), dla którego były to bardzo udane zawody. Kuba zdecydowanie wygrywa oba biegi sięgając po drugi tytuł Akademickiego Mistrza Polski podczas tych zawodów. Wśród pań bieg o złoto między Klaudią Buczek (UR Kraków) a Moniką Prokopiuk (UP Lublin) był niezwykle zacięty, a o wyniku końcowym zadecydowała 0,01 sekundy, o którą szybsza okazała się Klaudia i to do niej trafił w tym roku tytuł mistrzowski.

Klaudia Buczek i Sylwia Buczek fot. Grzegorz Gajaszek
Klaudia Buczek i Sylwia Buczek

Monika Prokopiuk fot. Grzegorz Gajaszek
Monika Prokopiuk

Najważniejszymi klasyfikacjami zawodów akademickich są wyniki drużynowe, oddzielnie dla kobiet i mężczyzn. Do klasyfikacji drużynowej brane są pod uwagę wyniki dwóch
najlepszych zawodniczek z danej uczelni i czterech zawodników w obydwu konkurencjach. W tym roku po raz kolejny po tytuł Akademickich Mistrzyń sięgnęły zawodniczki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, a Mistrzami zostali zawodnicy reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

Akademickie Mistrzostwa Polski są to jedne z największych zawodów wspinaczkowych w Polsce, a biorą w nich udział zarówno amatorzy, dopiero rozpoczynający swoja przygodę ze wspinaniem w sekcjach wspinaczkowych na uczelniach, jak i doświadczeni zawodnicy.