Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Akcja ratunkowa nie powiodła się. Łukasz Chrzanowski nie żyje

Łukasz Chrzanowski nie żyje. Mimo wielodniowej akcji nie udało się uratować Łukasza Chrzanowskiego. Składamy najszczersze wyrazy współczucia rodzinom i najbliższym Łukasza i Grzegorza. Poniżej komunikat PZA wyjaśniający okoliczności śmierci Łukasza:

shivling

Tuż przed godziną 14 Łukasz Chrzanowski w trakcie zejścia odpadł od ściany i po 200-300 m zsuwania się w lodowo-śnieżnym terenie wpadł do szczeliny. W momencie upadku zespół ratunkowy w składzie Paweł Karczmarczyk i Kacper Tekieli znajdował się ok 150 m od szczeliny.

Po dotarciu zespołu ratunkowego do miejsca upadku Łukasz wykazywał jeszcze oznaki życia, jednak wskutek poważnych obrażeń poniesionych w trakcie upadku, mimo podjętych działań reanimacyjnych, Łukasz Chrzanowski zmarł.

Niestety mimo wielodniowej akcji, ofiarności członków wyprawy, pilotów i ratowników indyjskich przegraliśmy walkę o życie Łukasza.

W imieniu Polskiego Związku Alpinizmu składamy wyrazy współczucia dla Rodzin zmarłych Kolegów Grzegorza Kukurowskiego i Łukasza Chrzanowskiego.

W tej dramatycznej chwili chcielibyśmy ponownie podziękować polskiemu konsulatowi w New Delhi, jak i indyjskim służbom; policji i wojska, za zaangażowanie i pomoc w realizacji akcji ratunkowej.

Janusz Majer – przewodniczący Komisji Wspinaczki Wysokogórskiej PZA |
Piotr Pustelnik – Prezes PZA