Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Angelika Rainer i Park HeeYong zwyciężają w UIAA Ice Climbing World Cup w Champagny (Francja). Półfinał Olgi Kosek i dobry start Alexa Sharmana.

Zawody w Champagny-en-Vanois zakończyły trzytygodniową „alpejską” turę Lodowego Pucharu Świata 2015. W sobotę, 7 lutego we Francji triumfowali Angelika Rainer (Włochy) i Park HeeYong (Korea Płd). Olga Kosek „tradycyjnie” znalazła się w półfinale, zaś startujący drugi raz w zawodach Pucharu Alexander Sharman zajął bardzo dobre 23 miejsce.

Lodowa ściana zawodów w Champagny (fot. LaPlagne)
Lodowa ściana zawodów w Champagny (fot. LaPlagne)

Zawody w Champagny, jak to ostatnio w Pucharze bywało, miały swoje niespodzianki i dostarczyły dużo emocji.
Start Olgi Kosek (AKG Łódź) w eliminacjach wyglądał bardzo obiecująco. Spokojnie pokonywała kolejne metry drogi, dochodząc prawie do topu. Dało jej to po eliminacjach 13 miejsce (interesujący zbieg okoliczności – startowała z takim właśnie numerem startowym) i oczywiście awans do półfinału.

Olga Kosek w Champagny (fot. UIAA)
Olga Kosek w Champagny (fot. UIAA)

W półfinale niestety nie poszło tak dobrze (taka to już uroda i specyfika zawodów) i skończyło się na 19 miejscu w klasyfikacji końcowej.
W finale zwyciężyła (co niej jest specjalną niespodzianką) Angelika Rainer, przed Petrą Klingler i Song HanNaRai. Warto tu zauważyć dwie rzeczy. W kontekście wyników panów (o czym niżej) odnotować należy bardzo dobrą formę ekipy szwajcarskiej (tu ciekawostka – Klingler przed sezonem zawodów przez pewien czas trenowała w Rosji). No i po raz trzeci z rzędu na podium nie znalazła się żadna z Rosjanek (a do finału awansowały cztery).

Podium pań:
1. Angelika Rainer (Włochy)
2. Petra Klingler (Szwajvaria)
3. Song HanNaRai (Korea Płd)

Eliminacje panów, z uwagi na dużą liczbę zawodników (58) rozegrano równolegle w dwóch grupach (i w tym samym czasie, co eliminacje pań). Alex Sharman (KW Warszawa) wystartował jako siódmy w swojej grupie i poszedł naprawdę bardzo dobrze. Gdyby był tylko nieco szybszy, miałby półfinał (na drodze eliminacyjnej skończył mu się czas). Niemniej dość długo znajdował się w klasyfikacji na pierwszym miejscu w swojej grupie, a ostatecznie znalazł się w niej na miejscu 10 (awansowała pierwsza ósemka). W ostatecznym rankingu zajął 23 miejsce (które wraz z nim podzielili: Holender Dennis Van Hoek i Francuz Antonin Cecchini). Warto odnotować, że Alex wyprzedził m. in. Nathana Kutchera (Kanada), Janeza Svoljšaka (Słowenia), Walentina Sypawina (Ukraina), czy Rosjan – Pawła Dobrinskiego i Aleksieja Diengina.

Alex Sharman w Champagny (fot. UIAA)
Alex Sharman w Champagny (fot. UIAA)

Skład finału panów potwierdził wysoka formę ekip z krajów alpejskich – po dwóch Szwajcarów i Francuzów w ośmioosobowej stawce. Poza nimi w finale znalazło się trzech Rosjan (w tym oczywiście obaj bracia Tomiłowowie) i Koreańczyk Park HeeYong (który zawody wygrał).

Podium panów:
1. Park HeeYong (Korea Płd)
2. Yannick Glatthard (Szwajcaria)
3. Aleksiej Tomiłow (Rosja)

Teraz słów kilka o kategorii „na szybkość”. Najpierw panie. Olga Kosek, mimo, że przed sezonem ani nie planowała, ani nie przygotowywała się do startu w tej dyscyplinie, postanowiła znowu spróbować swoich sił. Efekt okazał się zaskakujący – Ola startując z pożyczonym sprzętem, awansowała do półfinału z miejscem dziewiątym, „wybiegając” lepszy rezultat niż np mistrzyni Ameryki Północnej z Bozeman – Kendra Stritch, czy silna Rosjanka – Jekatierina Własowa (czwarte miejsce w Bozeman, finalistka z Cheongsong i Saas Fee). Niestety, na finał już zabrakło mocy i Ola został ostatecznie sklasyfikowana na miejscu 10 (w półfinale wyprzedziła ją Stritch).
A w finale… siedem pierwszych miejsc zajęły reprezentantki wiadomej „kamandy”, a ósme Szwajcarka Sina Goetz.

Podium pań w kategorii „na szybkość”:
1. Jekatirina Fieoktistowa (Rosja)
2. Natalia Kulikowa (Rosja)
3. Julia Olejnikowa (Rosja)

Wśród panów „na szybkość” finały to również tradycyjna domena Rosjan. Tym razem pierwszym przedstawicielem innej nacji okazał się Holender Dennis Van Hoek – miejsce 10.

Podium panów w kategorii „na szybkość”

1. Władimir Kartaszew (Rosja)
2. Wład Gołub (Rosja)
3. Aleksiej Tomiłow (Rosja)

Teraz w nastąpi dłuższa przerwa, do czasu zawodów w Kirowie (Rosja), podczas których rozegrane zostaną także Mistrzostwa Świata w kategroii „na szybkość”. Termin zawodów to 6 – 8 marca 2015.