Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

„Art of Freedom” w TVP Kultura

Wielkie triumfy i dramatyczne wyprawy, szara rzeczywistość PRL i himalaizm jako szkoła życia. Telewizyjna premiera wielokrotnie nagradzanego dokumentu „Art of Freedom” odbędzie się w TVP Kultura.

artoffredom„Sztuka wolności” to jeden z filmów tworzących cykl„Przewodnik do Polaków”, badający fenomen współczesnej polskiej wolności i kreatywności. Film opowiada historię polskiego himalaizmu w latach 70. i 80., gdy w PRL-u trwało apogeum realnego socjalizmu. Wbrew trudnej ekonomicznie sytuacji w kraju Polacy organizowali kosztowne wyprawy w Himalaje, ciesząc się opinią najlepszych na świecie himalaistów.

Reżyserzy opowiadają o najtrudniejszych polskich wyprawach i najbardziej spektakularnych wejściach na szczyty. Pokazują też istotę himalaizmu: przezwyciężanie słabości własnego ciała i sprawdzian w niewyobrażalnie trudnych warunkach. To również historia odwagi, solidarności i przedsiębiorczości. Bo w końcu himalaizm to szkoła życia, lekcja przeżycia i sztuka prawdziwej wolności. Wojtek Słota i Marek Kłosowicz przybliżają postacie m.in. Jerzego Kukuczki, Andrzeja Zawady, Wandy Rutkiewicz.

Film Wojtka Słoty i Marka Kłosowicza był wielokrotnie nagradzany na światowych festiwalach. Zdobył m.in. nagrodę na Festiwalu Filmów Górskich w Katmandu, Grand Prix 17. Przeglądu Filmów Górskich w Lądku-Zdroju, główną nagrodę Przeglądu Filmów Górskich w Chicago, nagrodę festiwalu w Vancouver oraz wyróżnienie 9. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. W 2012 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Górskich w Domzale otrzymał nagrodę za „dokumentalną, techniczną i artystyczną wartość filmu oraz za pokazanie ważnego rozdziału w historii alpinizmu Himalajów”.

Telewizyjna premiera filmu odbędzie się 21 marca o godz. 22.15 w TVP Kultura. Pokaz filmu poprzedzi dyskusja o polskim himalaizmie w programie „Hala odlotów”. W dyskusji poświęconej fenomenowi polskiego himalaizmu wezmą udział m.in Leszek Cichy, Janusz Onyszkiewicz, Anna Milewska, Tomasz Kozłowski (psycholog i ratownik górski), Olga Morawska, Anna Okopińska. Po części dyskusyjnej gośćmi programu będą Wojtek Słota, jeden z reżyserów „Art of Freedom” oraz Marcin Latałło syn operatora filmowego Stanisława Latałło, który zginął na Lhotse.

Producentem filmu „Art of Freedom” jest Intytut Adama Mickiewicza.

źródło: TVP