Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Atomowa Mrówka 2015 – relacja z zawodów dla dzieci w Poznaniu

Atomowa Mrówka 2015

W niedzielę 29 listopada na ścianie wspinaczkowej Blok Haus w Poznaniu odbyły się I Otwarte Wojewódzkie Zawody Wspinaczkowe dla Dzieci „Atomowa Mrówka”. W zawodach wystartowało 87 zawodników z całej Polski w wieku od 5 do 13 lat. Mali wspinacze rywalizowali o puchary, medale i nagrody ufundowane przez sponsorów w trzech grupach wiekowych: Krasnale (6-9 lat), Dzieci (10-11 lat) i Młodziki (12-13 lat).

Atomowa Mrówka 2015
Atomowa Mrówka 2015

Wielkopolskę reprezentowało aż 44 małych zawodników i zawodniczek, przybyły też ekipy z Białegostoku, Gdańska, Warszawy, Wrocławia, Krakowa, czy Szczecina. Były to pierwsze ogólnopolskie zawody wspinaczkowe w Poznaniu zorganizowane specjalnie dla dzieci i miejmy nadzieję, że staną się one tradycją, bo po liczbie uczestników z wielkopolski widać, że zapotrzebowanie na takie imprezy jest bardzo duże, a dzieciaków ćwiczących w sekcjach wspinaczkowych na lokalnych ściankach jest z roku na rok coraz więcej.

Mali wspinacze zmierzyli się z 26 baldami przygotowanymi przez niezawodną ekipę Blokhausu trenującą na co dzień także najmłodszych wspinaczy – drogi przygotowali Tomasz „Stefan” Stefanowicz z pomocą Kuby Zemana, Ady Piotrowskiej i Pauliny „Pulki” Kaźmierczak. Ekipa miała nie lada wyzwanie, po pierwsze musiał nakręcić baldy o zróżnicowanej trudności, bez parametru (co nie zawsze udaje się na zawodach dla dzieci), a po drugie zrobić to w ekspresowym tempie, ponieważ dzień wcześniej na Blokhausie miały miejsce zawody dla dorosłych i routsetterzy mogli zacząć swoje prace dopiero wieczorem po zakończeniu finałów ANTYgrawitacji.

Atomowa Mrówka 2015

Formule zawodów przyświecało hasło „dużo wspinania, mało czekania” – każdy z uczestników miał w czasie dwóch godzin do dyspozycji wszystkie 26 dróg przygotowane na zawody, a wynik końcowy był sumą pięciu najwyżej punktowanych przejść. Punkty można było zdobyć za top flashem, top w kolejnej próbie lub za bonus. Zawodnicy podzieleni byli na dwie grupy startowe, tak żeby na ścianie nie było jednocześnie więcej niż 45 osób. Trudności były na tyle zróżnicowane, że najmłodsi i najmniej doświadczeni wspinacze byli w stanie zdobyć swoje topy oraz bonusy, a bardziej doświadczeni i starsi mieli kilka wyzwań do pokonania. Jedynie bardzo wysoki poziom Młodzików (12-13 lat), zaskoczył organizatorów, bo chłopcy z najstarszej grupy flashowali wszystkie (Miłosz Bujak) lub prawie wszystkie (Szymon Zalesiński, Bartek Winiarek) przygotowane drogi – łącznie z dwoma trudnymi drogami, które pozostały z ANTYgrawitacji.

Finały rozegrały się tylko pomiędzy zawodnikami z miejsc medalowych, którzy zajmowali miejsca egzekwo. Przygotowany był jeden trudny bald pod kątem starszych zawodników, przez co młodsi mieli kłopot z pokonaniem parametrycznego przechwytu. Ostatecznie w grupie Krasnali przyznano miejsca egzekwo, a bald finałowy rozstrzygnął kolejność miejsc wśród Dzieci i Młodzików.

Puchary i medale przyznano we wszystkich kategoriach wiekowych z podziałem na chłopców i dziewczynki, dodatkowo podsumowanie rywalizacji odbyło się w dwóch kategoriach: OPEN – wszyscy zawodnicy, WIELKOPOLSKA – tylko zawodnicy z Wielkopolski.

Atomowa Mrówka 2015

Pełne wyniki rywalizacji ogólnopolskiej i wojewódzkiej można znaleźć na Facebooku na profilu Mali Wspinacze pod wydarzeniem Zawody wspinaczkowe dla dzieci w Poznaniu – Atomowa Mrówka 2015.

Galerię zdjęć z zawodów autorstwa Tomasza Szwajkowskiego można obejrzeć na Facebooku.

Dzięki sponsorom: sklepowi dla turystów i wspinaczy Woda Góry Las i firmie SuperMemo – nie tylko zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, ale cała sześćdziesiątka najmłodszych uczestników (Krasnali). Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i pamiątkowy medal za uczestnictwo w zawodach, dzięki czemu satysfakcja z udziału w zawodach była bardzo duża, bez względu na osiągnięty wynik.

Organizatorzy: Mali Wspinacze, Klub Sportów Ekstremalnych On-Sight, Blok Haus

onsightBlok Haus logoWGL_LOGO

 

 

 

 

Zawody dofinansowane zostały z budżetu Urzędu Miasta Poznania oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.