Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Belgowie z pierwszym klasycznym przejściem El Regalo de Mwono.

Należący do teamu The North Face Siebe Vanhee oraz dwóch jego belgijskich kolegów Sean Villanueva i Nicolas Favresse z powodzeniem ukończyli pierwsze klasyczne przejście drogi „El Regalo de Mwono” w Patagoni. Pokonanie trudności wschodniej ściany Torre Centrale del Paine wycenionej na 8a (5.13b) zajęło wspinaczom 19 dni.
Drogę poprowadził w 1992 roku zespół z Wielkiej Brytanii, w skład którego weszli: Paul Pritchard, Simon Yates, Simon Smith i Noel Craine. Wspinali się oni w stylu hakowym i wycenili tę 1200 metrową drogę na A4, 5.10, VI. Belgijski zespół dokonał zatem pierwszego klasycznego przejścia wschodniej ściany Torre Central.

_DSC0494
Początkowo Belgowie planowali spędzić w ścianie 15 dni, ale ze względu na pogodę wspinaczka przedłużyła się o kolejne 4.

„To, co było zaplanowane na pierwsze trzy dni, z uwagi na złe warunki pogodowe, finalnie zajęło nam tydzień. Kiedy poręczowaliśmy dolną część ściany, okazało się, że była ona pokryta śniegiem, albo bardzo mokra, co dodatkowo wydłużyło czas potrzebny na jej pokonanie. Potem wspinaliśmy się z całym sprzętem na plecach aż do 7 wyciągu, gdzie biwakowaliśmy. Po kilku dniach szczęśliwie dotarliśmy do 13 wyciągu w imponującym przewieszeniu, pokonując dwa bardzo trudne wyciągi na drodze. Niska temperatura, wiatr, śnieg i lód bardzo utrudniały wspinaczkę. W tych warunkach mogliśmy sobie pozwolić na dwa – trzy wyciągi jednorazowo, by następnie szybko wrócić do namiotu i ogrzać zmarźnięte palce u rąk i stóp. Pogoda odgrywała tu niezwykle ważną rolę, przez złe warunki nie daliśmy rady ukończyć wspinaczki w planowane 15 dni. Co gorsza, jedzenie mieliśmy przygotowane właśnie na ten okres, co oznaczało lekkie przegłodzenie w tych ostatnich dniach.”– relacjonuje Siebe.
Na pokonanie ostatniego wyciągu zespół musiał poczekać 3 dni. Ostatecznie wystarczyło im 2-godzinne okno pogodowe, by pokonać crux drogi.

_DSC0358

„El Regalo de Mwono to najtrudniejsza droga jaką zrobiliśmy w stylu klasycznym. Nasze marzenie wreszcie się ziściło i jesteśmy z tego niezmiernie dumni!” – podsumowuje belgijski wspinacz.

Więcej informacji na temat Siebe Vanhee, dostępne na stronie:
https://www.thenorthface.co.uk/exploration/athletes/siebe-vanhee.html

Więcej informacji na temat The North Face znaleźć można również na portalach społecznościowych:

Instagram: @TheNorthFace
Twitter: @TheNorthFaceEU
Facebook: www.facebook.com/thenorthface
Google+: plus.google.com/+TheNorthFace