Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Bez Limitu – słowo od Oli

TAK MÓWI O POWSTAJĄCYM FILMIE JEGO BOHATERKA, OLA TAISTRA:


Po dwóch latach pracy, spotkań, przygotowań, gadania i picia wina, wspólnego wyjeżdżania i trenowania oraz, rzecz jasna, kręcenia ujęć – Ula Laskowska pokazała wczoraj trailer filmu „Bez limitu”, o moich zmaganiach z najtrudniejszą drogą w mojej karierze. Ula jest artystką, skończyła Szkołę Wajdy i patrzy na świat przez swoje artystyczne okulary. Widzi moją walkę całkiem inaczej niż ja sama.

OlaTaistra fot. M. Leśniewski
OlaTaistra fot. M. Leśniewski

 

To dla mnie odkrywcze i interesujące obserwować, co z wielu godzin naszych spotkań i rozmów przed kamerą (i poza kadrem), stało się dla niej najważniejsze i atrakcyjne na tyle, by to umieścić w 2,5-minutowej zapowiedzi. To dla mnie samej niesamowite uczucie patrzeć na taką osobę jak bohaterka filmu Uli. Mówiącą moim językiem, mającą nawet moją twarz, ale jednak nie do końca będącą mną.

Może to zabrzmi przewrotnie i beztrosko, ale ja sama w swoim wspinaniu zawsze widziałam więcej zabawy i radości. Ula – jak przystało na artystkę – widzi w tym więcej dramaturgii i psychologii. Drąży, szuka motywacji. Musiałam przy tej okazji zadać sobie pytanie, co jest właściwie najważniejszą motywacją? Odpowiedź jest prosta – wspinać się na coraz trudniejsze drogi. Walczyć ze sobą. Ze swoją ciężką dupą (no, nie aż tak ciężką) przyciąganą do gleby przez grawitację.

Powtórzę raz jeszcze, robić coraz piękniejsze i bardziej wymagające drogi. Jeśli przy okazji uda mi się pokonać tę magicznę barierę 9a – będę najszczęśliwszą osobą na świecie. Jestem pewna, że w filmie, który kręci Ula, będzie więcej (dużo więcej) właśnie o tym. Że obie będziemy mogły pokazać jak pięknym zajęciem jest wspinanie i jak wartościowe osoby przyciąga. Jak wciągająca jest praca nad samą sobą. Ten proces samodoskonalenia się, ale i odrzucania – czasem bardzo bolesnego – wszystkiego co odciąga nas od celu. I wtedy, w pewien sposób tytułowe „limity”, bariery gdzieś znikają.

Warto wesprzeć projekt Uli. Może z tego powstać film, który nasze ukochane zajęcie przybliży ludziom, którzy nigdy nie byli w skałach ani na ścianie, a wspinanie kojarzy im się tylko z oblodzonymi Himalajami.

Projekt można wesprzeć na stronie http://polakpotrafi.pl/projekt/bez-limitu

OlaTaistra_ico

źródło: polakpotrafi.pl