Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Bielecki i Czech zdradzili szczegóły ataku na Nanga Parbat

W siedzibie Polskiego radia odbyła się dziś konferencja prasowa na której Jacek Czech i Adam Bielecki zdradzili szczegóły zimowej wyprawy Nanga Revolution 2015/2015. Gdzie ta rewolucja? W wielkim skrócie plan wygląda tak –  aklimatyzacja w Ameryce Południowej,  szybki przelot w Himalaje, wejście w stylu alpejskim, bez wsparcia, drogą Kinshofera. Nanga Parbat przeżywa w tym sezonie prawdziwe oblężenie zespołów z Polakami w składzie – o innych wyprawach przeczytacie w tekście Polska Nanga?

czechbielecki
Jacek Czech i Adam Bielecki fot. Adam Bielecki

Gdy większość wypraw zimowych zdobywać będzie aklimatyzację w Hilamajach, pod Nangą, Adam i Jacek planują aklimatyzować się w Ameryce Południowej, w której w danym okresie będzie lato.

Zespół planuje wejść na najwyższy wulkan Ziemi – Ojos del Salado (6893 m n.p.m.) i tam spędzić dwie/trzy noce, co ma zapewnić wystarczającą aklimatyzację, a także zminimalizować ryzyko związanego z aklimatyzacją w Himalajach, w których panować będzie zima. W drodze na Ojos del Salado do wysokości około 5000 m n.p.m. można dojechać jeepami.

diamirnanga
Diamir Face droga nr 1 to droga Kinshofera

Zaraz po zdobyciu aklimatyzacji Jacek i Adam zamierzają jak najszybciej (w ciągu 2 tygodni) znaleźć się w bazie pod Nangą gdzie nie zamierzają zapuszczać korzeni, tylko przy pierwszej okazji chcą w stylu alpejskim wejść na szczyt drogą Kinshofera. Bez poręczowania, pomocy Szerpów, poręczówek i innych wypraw. Adam tak tłumaczy wybór stylu wspinania:

Ja i mój parter Jacek Czech raczej jesteśmy znani z tego, że poruszamy się szybko. Jacek to wielokrotny mistrz w narciarstwie wysokogórskim, startował w zawodach klasy międzynarodowej. Jest bardzo silny kondycyjne. Podczas naszego ostatniego wyjazdu do Peru (Perdu expedytion 2015) sprawdziliśmy się. Zrobiliśmy trzy stosunkowo trudne drogi, każda z nich w rewelacyjnym czasie. Szybkość jest naszą bronią, a wejście na Nangę ma być realizowane w zgodzie z maksymą „light and fast”, bo w szybkości, pójściu na lekko tkwi nasza siła

Pod Nanga Parbat będzie tłoczno, z pewnością będziemy informowali Was na bieżąco.

Na stronie https://www.periscope.tv/w/1ypJdVbOzOjKW możecie obejrzeć całą konferencję.

 

źródło: www.periscope.tv, polskieradio.pl