Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Bielizna termoaktywna

Dla każdego miłośnika wspinaczki górskiej najniebezpieczniejszymi czynnikami wpływającymi na nadmierne wychłodzenie organizmu są, obok opadów deszczu i wiatru potęgującego odczucie zimna, gwałtowne spadki temperatury. Skuteczną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jest nam w stanie zapewnić bielizna termoaktywna.

Bielizna termoaktywna jest wytwarzana z nowatorskich materiałów syntetycznych, które dają całkowitą wiatroszczelność tkaninom, z którą są połączone, nie pogarszając jej przepuszczalności (którą kolokwialnie nazywamy „oddychalnością”). Dobrze dobrana bielizna termoaktywna powinna zatem stanowić nie tylko doskonałą izolację cieplną, ale też skutecznie odprowadzać wilgoć.

Technologie

Bielizna termoaktywna jest produkowana ze starannie selekcjonowanych materiałów, które mogą zawierać w sobie na przykład jony srebra – takie związki nie tylko działają bakteriobójczo, ale zapobiegają jednocześnie powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo większość modeli tego rodzaju odzieży jest wzbogacana o substancje antyalergiczne, dzięki którym ściśle przylegający do ciała strój nie powoduje uczuleń oraz podrażnień skóry.

Nike_podkoszulka_ZalandoDo najczęściej stosowanych tkanin do produkcji bielizny termoaktywnej zalicza się:
– nowoczesne włókno poliestrowe Coolmax®, którego głównym celem jest zapewnienie doskonałej wentylacji ciała,
syntetyczny materiał Rhovyl® o kapilarnej strukturze, który znakomicie odprowadza wilgoć i gwarantuje zachowanie naturalnego mikroklimatu skóry.

Nike_kalesony_Zalando

Na rynku występuje duży wybór bielizny termoaktywnej stworzonej z tkanin o przeróżnych inteligentnych technologiach. Niemalże każdy producent odzieży sportowej oferuje swoje specjalistyczne linie bielizny termoaktywnej: rozpoczynając od tych bardziej znanych producentów jak Nike i adidas, na ODLO czy X Bionic kończąc. Dobrej jakości bieliznę Nike Performance można nabyć już za trochę ponad 100zł, podkoszulki X Bionic kosztują nawet ponad 600PLN (aktualne ceny pobrane z Zalando.pl).

X_Bionic_przod_Zalando

Szczególnie ceniona wśród wspinaczy jest bielizna wykonywana w technologii bezszwowej, która zapewnia pełen komfort cieplny i nieograniczoną swobodę ruchów. Taka bielizna charakteryzuje się płaskimi przesuniętymi szwami, a dodatkowo może posiadać dwufunkcyjne strefy klimatyczne, gwarantujące docieplenie i odprowadzanie potu od skóry na zewnątrz.

X_Bionic_tyl_Zalando

Rodzaje bielizny termoaktywnej

Wyróżnia się trzy rodzaje bielizny termoaktywnej: bieliznę lekką, średnią oraz grubą. Bielizna lekka idealnie sprawdza się latem – można ją wkładać do trekkingu czy biegania.

Miłośnikom wspinaczki w zależności od pory roku można polecić bieliznę średnią lub grubą. Pierwszy rodzaj bielizny świetnie spisze się w średnich oraz niskich temperaturach, z kolei bieliznę grubą można wkładać do uprawiania wspinaczki zimą – taki strój zapewnia bowiem odpowiedni komfort cieplny nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Minusem tego rodzaju bielizny jest jednak fakt, że jest ona stosunkowo mało uniwersalna – niekiedy może być po prostu za ciepła.

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się także nowatorska bielizna termoaktywna o dwuwarstwowej konstrukcji, posiadająca zewnętrzną warstwę hydrofilną oraz wewnętrzną – hydrofobową. Dzięki takiemu rozwiązaniu strój przylegający do ciała znakomicie transportuje pot, a po kilku sekundach jest już całkowicie suchy.

Jak dbać o bieliznę termoaktywną?

Aby mieć pewność, że zakupiona przez nas bielizna termoaktywna będzie funkcjonować prawidłowo, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Są one związane przede wszystkim z pielęgnacją tego rodzaju odzieży:
– bielizna termoaktywna powinna być prana w proszkach, które nie zawierają lanoliny oraz zmiękczaczy (na skutek nieodpowiednich preparatów używanych do prania, bielizna może nawet trzy razy gorzej wchłaniać pot lub przestać właściwie działać),
– w trakcie prania należy unikać płynów do płukania tkanin oraz wszelkiego rodzaju wybielaczy,
– bielizny termoaktywnej po całkowitym wysuszeniu nie wolno prasować.

W celu właściwej pielęgnacji bielizny termoaktywnej najlepiej zaopatrzyć się w: szare mydło do prania ręcznego lub zainwestować w specjalny preparat do czyszczenia bielizny technicznej. Przykładowym produktem tego rodzaju jest BaseWash® Marki NIKWAX, który można używać do prania w pralce.

Bielizna termoaktywna jest adresowana do wszystkich tych osób, które chcą czerpać maksimum przyjemności z pasji, jaką jest wspinaczka wysokogórska. Tego rodzaju odzież układa się na ciele niczym prawdziwa „druga skóra” i zapewnia skuteczną ochronę organizmu w każdych warunkach.