Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

„Bo to historia, bo to marzenia…” bieg dla Słonia już dziś!

 „Bo to historia, bo to marzenia…” To hasło nocnego biegu w Parku Śląskim dla upamiętnienia tragicznie zmarłego Artura Hajzera, który 7 lipca zginął podczas zejścia na Gasherbrumie I. Udział w imprezie zapowiedziało już kilkaset osób w tym rodzina i przyjaciele himalaisty. Nie zabraknie też członków wypraw organizowanych w ramach Polskiego Himalaizmu Zimowego- programu stworzonego przez Hajzera. Udział w biegu potwierdzili Adam Bielecki i Artur Małek, którzy razem z Tomaszem Kowalskim i Maciejem Berbeką jak pierwsi zimą zdobyli leżący w Karakorum ośmiotysięcznik Broad Peak.

bieg_dla_slonia

Pomysłodawcą biegu jest Marcin Rudzki, dziennikarz Radia Katowice. Kiedy Krzysztof Wielicki potwierdził oficjalnie, że Hajzer nie żyje, pomyślałem, że cos trzeba zrobić. Padł pomysł biegu, nocnego w czołówkach. Po kilkudziesięciu godzinach, dzięki wsparciu świetnego biegacza Augusta Jakubika impreza organizacyjnie była gotowa- wyjaśnia Rudzki.

Bieg wystartuje z pod Pomnika Górników w Parku Śląskim dokładnie o 22:00 7 sierpnia, miesiąc po śmierci Artura Hajzera. Uczestnicy pokonają dystans siedmiu kilometrów. Ta siódemka nie jest przypadkowa. Hajzer zdobył 7 ośmiotysięczników, więc pomyśleliśmy, że to idealny dystans- tłumaczy Rudzki.

Bieg poparło wiele instytucji między innymi Polski Związek Alpinizmu, Fundacja Wspierania Alpinizmu im. Jerzego Kukuczki, Centrum Górskie Korona Ziemi, czy Fundacja Wielki Człowiek. Choć impreza promowana jest głównie poprzez profil wydarzenia na jednym z portali społecznościowych, to w niespełna miesiąc zdołała zgromadzić ponad 1100 osób, które ją popierają. W akcję zaangażowanych jest też kilkanaście internetowych portali branżowych, zarówno wspinaczkowych jak i biegowych.

Choć główny bieg odbędzie się w Chorzowie, to podobne imprezy będą miały miejsce też w innych miastach. Już po kilku dniach pojawiły się pytania czy w innych miastach też ktoś organizuje taką akcję. Dzisiaj wiemy już, że biegi odbędą się między innymi w Poznaniu, Krakowie czy Warszawie. Takie imprezy odbędą się też we Francji, Niemczech, czy Chorwacji- dodaje Rudzki.

Bieg został zorganizowany bez zewnętrznych nakładów finansowych. Udział w imprezie jest bezpłatny, nie ma ograniczeń wiekowych. Wymagana jest tylko wcześniejsza rejestracja, która rozpocznie się o godzinie 20:00 pod Pomnikiem Górników w Parku Śląskim 07.08 2013.

Organizatorami biegu są: Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Polskie Radio Katowice, Park Śląski oraz Stadion Śląski.

trasa