Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Bushido, nowa droga Marka Raganowicza i Marcina Tomaszewskiego na Great Trango Tower

Marcin „Yeti” Tomaszewski oraz Marek „Regan” Raganowicz przyzwyczaili nas, że od tego duetu możemy oczekiwać informacji o bardzo ciekawych przejściach. W kwietniu 2012 roku zespół ten zrealizował nową drogę na północnej ścianie Polar Sun Spire na Ziemi Baffina w Kanadzie. W trakcie 24 dniowej wspinaczki na blisko 1500 metrowej ścianie wytyczona została droga „Superbalance”. Celem ostatniej wyprawy (lipiec/sierpień 2013), było Great Trango Tower. 19 sierpnia 2013 dotarła do nas informacja, że nowa droga stała się faktem –  Marcin „Yeti” Tomaszewski oraz Marek „Regan” Raganowicz na północno-zachodniej ścianie  Great Trango Tower (6286 m.n.p.m) przeszli drogę wojownika BUSHIDO (VII – skala bigwall, A4, 7+), poniżej przedstawiamy kilka informacji o nowej drodze..

DCIM101GOPRO

Droga wytyczona na Great Trango Tower to 46 wyciągów o łącznej długości 1996 m, zespół wycenił trudności na VII -(skala bigwall), A4, 7+, Marcin i Marek spędzili w ścianie 20 dni zakładając 4 obozy. Bushido łączy się w górnej części z amerykańska linią wytyczoną w 2004 roku przez amerykanów Kellyego Cordesa i Josh Whartona na żebrze południowo-wschodnim. Podczas przejścia Polacy osadzili 21 kotw stanowiskowych (10mm) i 8 rivetów. Yeti i Regan koniec drogi osiągnęli w bardzo złych warunkach, z tego powodu zrezygnowali z wejścia na szczyt GTT w informacji przesłanej nam po zrobieniu drogi napisali:
Ze względu na warunki atmosferyczne i gwałtowne załamanie pogody w godzinach nocnych zrezygnowaliśmy z dalszego trawersu w/w granią na oddalony poza gł. spiętrzeniem ściany gł. wierzchołek masywu GTT. Odwrót do ostatniego biwaku okazał się dla nas jednym z największych i najtrudniejszych doświadczeń górskich. W trakcie kilku godzin wszystkie liny zamieniły się w zalodzone sople lodu, również zamki z karabinkach i cały sprzęt został skutecznie unieruchomiony przez lód. W trakcie całonocnych zjazdów walczyliśmy z zmęczeniem, zimnem oraz klinującymi się w szczelinach linami zjazdowymi.

Zjazdy do Base Camp zajęły im 2 dni.

topo_eng
Schemat drogi.
topo: Yeti

Wytyczenie Bushido już w tej chwili śmiało można nazwać Polskim przejściem 2013 roku. Odbiło się ono także szerokim echem na całym świecie. Yeti i Regan zapisali się złotymi zgłoskami w historii eksploracji ścian Trango Towers, dołączyli tym samym do Wojtka Kurtyki, który z Erhardem Loretanem wytyczył nową drogę na wschodniej ścianie iglicy Trango Nameless Tower (6238 m)

schemat_pl_na_fb
Bushido

Chyba najlepszym podsumowaniem wyprawy mogą być słowa Regana:  

Było ostro, ciekawie, śmiesznie, a na wspomnienie obrzydliwego jedzenia do dzisiaj mam odruch wymiotny. Wyjazd był bardzo intensywny, bo w ciągu pięciu tygodni mieliśmy tylko jeden dzień odpoczynku. No ale cóż, zmęczenie nie jest ważne, jeśli udaje się pociągnąć nową drogę…

Jumjumpower

Więcej informacji o przebiegu wyprawy można znaleźć na Brytanie pod adresem:

http://brytan.com.pl/category/gtt/

Informacja o wytyczonej drodze:

Nazwa: Bushido długość drogi zgodnie z trasą wspinaczki 1996 m
Trudności: VII -(skala bigwall), A4, 7+
Kotwy stanowiskowe: 22 szt. 10 mm
Rivety: 8 szt.
Czas: 31.07-19.08.2013, 20 dni, + 2 dni zjazdów ścianą do bazy.
Zespół: Marek Raganowicz, Marcin Tomaszewski.

Zespół działał bez wsparcia, obsługiwany w bazie przez Agencję Trekkingową – Pakistan North
Adventure
Strony źródłowe:
www.4zywioly.net
www.geronimo.civ.pl
www.reganclimbing.com

httpswww.facebook.comMarcinTomaszwewski_m

Baner Great Trango Tower