Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Champagny-en-Vanoise po finałach

Kategoria „na trudność” – mężczyźni:

 1. Nikołaj Kuzowlew (RUS)
 2. Park HeeYong (KOR)
 3. Maksim Tomiłow (RUS)

Niespodzianek nie było – wszystko rozgrywa się w tej samej grupie, stanowiącej ścisłą czołówkę. Kuzowlew pokazał „kto tu rządzi”, rewanżując się Koreańczykowi za porażkę w poprzednich zawodach. Poziom czołówki (jeżeli nie ma „sytuacji specjalnych”, jak w Saas Fee) jest wyrównany – aż pięciu zawodników osiągnęło top na drodze finałowej, przy czym różnica między pierwszym, a piątym wynosiła 2 sekundy.
Przy okazji – warto zwrócić uwagę na Janeza Svoljscaka, choć zajął „dopiero” szóste miejsce. Słoweniec, mający dwadzieścia lat, startujący drugi sezon w Pucharze Świata i trenujący na poważnie też od mniej więcej dwóch lat, przebojem wdarł się do ścisłej czołówki, wygrywając tej zimy m. in. Mistrzostwa Ameryki Północnej i Mistrzostwa Czech.

Gorzderette VII - Tour de Glace au “Canada” Champagny-le-haut.

A propos tej ostatniej imprezy. O włos do awansu do finału był Jan Straka – aktualny wicemistrz Czech. Warto zatem zwrócić większą uwagę na zawody w Brnie, bo, raz, że to niedaleko, a dwa – wygląda, że ta impreza trzyma naprawdę wysoki poziom (triumfatorką poprzednich zawodów wśród kobiet była na przykład Angelika Rainer).

Kategoria „na trudność” – kobiety:

 1. Maria Tołokonina (RUS)
 2. Maryam Filippowa (RUS)
 3. Angelika Rainer (ITA)

Podobnie, jak w półfinale, tak i teraz mieliśmy niespodziankę dużego kalibru – Koreanka Shin WoonSeon, która prowadziła po półfinale, a w poprzednich zawodach tegorocznego Pucharu nie schodziła z podium, tym razem pechowo zakończyła finał na ostatnim miejscu, praktycznie chwilę po starcie.
Podobnie, jak w finale męskim, tak i wśród dziewczyn top na drodze finałowej tym razem nie wystarczał do „pudła”, o czym przekonała się druga z Koreanek – Song HanNaRai, przegrywając trzecie miejsce o 0,03 s!

Kategoria „na czas”
W zasadzie do komentowania jest niewiele – „tradycyjnie” finały są wewnętrzną sprawa ekipy rosyjskiej… Można tylko zauważyć, że tym razem u panów wystąpiła wyraźniejsza specjalizacja na „leaderów” i „speederów”, a wśród pań w czołówce są, jak zwykle wszechstronne zawodniczki – Tołokonina i Filippowa.

Mężczyźni

 1. Władimir Kartaszew
 2. Paweł Gulajew
 3. Wład Golub
 4. Nikołaj Szwed

Kobiety:

 1. Julia Olejnikowa
 2. Jekatierina Fieoktistowa
 3. Maria Tołokonina
 4. Maryam Filippowa

Przemek Kosek