Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Dejan Koren – trzy nowe drogi w Forcella Lavina

Mamy już kalendarzową wiosnę, jednak wciąż docierają do nas informacje o mikstowych przejściach. Tym razem informacje dotyczą Słoweńca Dejana Korena, który jakiś czas temu wytyczył trzy nowe drogi mikstowe na północnej ścianie Travnika w dolinie Forcella Lavina (Laghi di Fusine, Tarvisio, Włochy).
W ostatnim czasie Dejam Koren był bardzo aktywny, jeśli chodzi o wytyczanie nowych dróg, jednak nie w swojej ojczyźnie, a na północy Włoch.

23 stycznia Koren wraz z  Tine Andreašičem, zainspirowani kilka lat temu przez Luce Vuericha, pokonali Spada di Damocle – 250m IV/WI5. Tego samego dnia ten sam zespół pokonał drogę, którą częściowo ubezpieczyli tydzień wcześniej – 150m mikstowego wspinania za M8+, WI5+, które nazwali Čira čara. Jest to wariant rozszerzający lodospad Spada di Damoclem, który po pokonaniu lodospadu odbija w lewo i prowadzi na szczyt ściany. Koren i Andreašič następnie zjechali w dół Spada di Damoclem, gdzie po pokonanii lodospadu zaczęli wspinać się diagonalnie w prawo  dodając tym samym 170m wspinania, całość nazwali Damoklejev srp . Koren uważa, że jest to m4+/WI4 80° który z pewnością stanie się często powtarzaną linią.

dejan_koren_topo
Trzy nowe drogi Dejana Korena

Dejanowi Korenowi nie wystarczyło wytyczenie tych dwóch dwóch wariantów. Postanowili dokończyć eksplorację Spada di Damocle. 4 Marca wraz z Tinem Vidmarem ponownie pokonał lodospad, skąd poszli wprost do góry, w ten sposób powstała droga Mali Bogovi M10+, WI6, R 170m. Droga nie ma żadnych stałych punktów, wszystkie wyciągi, oprócz cruxa, zostały pokonane w stylu OS. Najtrudniejszy wyciąg został pokonany RP w drugiej próbie.

Według Dejana Mali Bogovi to droga, która ma wszystko o czym marzą wspinacze mixtowi. Cisza, trudne ruchy, trikowe sekcje w skale i wspaniały lód. Słoweniec uważa, że jest to jego najładniejsza droga, dedykował ją Urbanowi Gologowi – Słoweńskiemu wspinaczowi, alpiniście, narciarzowi i dziennikarzowi, który zmarł w skutek nieuleczalnej choroby.

Osiągnięcia Dejana i jego partnerów wyglądają następująco:

Travnik parete nord – Valle della Lavina
Čira čara, M8+, WI5+, 150m (+250m Spada di Damocle): Dejan Koren i Tine Andreašič (24/01/2015)
Damoklejev srp, M4+, WI4, do 80°, 170m, (+250m Spada di Damocle): Dejan Koren i Tine Andreašič (24/01/2015)
Mali Bogovi (Little Gods), M10+, WI6, R, 170m, (+250m Spada di Damocle): Dejan Koren i Tine Vidmar (04/03/2015)

źródło: planetmountain