Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Denali Freedom

Wyprawa na McKinley’a – inaczej niż w przypadku wcześniejszych wypraw – nie była moim marzeniem, gdyż mój projekt uwzględniał tylko szczyty z korony Europy. Projektem Denali  Freedom zaraził mnie mój przyjaciel Piotr, który od dużego czasu marzył, wręcz śnił o wyjeździe do Ameryki Północnej i zdobyciu McKinley‘a. Moimi wspinaczkowymi partnerami zostali przyjaciele Piotr Szudejko ( Gdańsk) i Tadeusz Piotrowicz (Nowa Ruda)

mckinley1
Pierwszy z lewej Piotr Szudejko, Tadeusz Piotrowicz, Krzysztof Sabaciński.

Mount McKinley ( 63,06920°N/ 151,0036°W )  jest najwyższym szczytem Ameryki Północnej. Wznosi się na wysokość 6194 m n.p.m. Wysokość względna wynosi między 5300 m – 5900 m i jest największa wśród gór lądowych. Masyw McKinley’a położony jest w górach Alaska na terenie Parku Narodowego Denali w centralnej Alasce.

Pokrywają go wieczne śniegi i lodowce. Szczyt został nazwany w 1897 r. przez poszukiwacza złota Williama Dickey’a jako wyraz politycznego wsparcia dla ówczesnego kandydata na prezydenta, a późniejszego prezydenta Williama McKinleya (1843-1901).

Wierzchołek miał na wiele setek lat wcześniej swoje nazwy w różnych językach indiańskich. Najbardziej rozpowszechniona z nich to Denali lub Dinale,         co w jednym z języków Indian Atabasków oznacza „Wysoki” („Wysoka Góra”) bądź „Wielki” („Wielka Góra”).

Europejskim odkrywcą góry był brytyjski oficer i odkrywca George Vancouver (1757-1798), który 6 maja 1794 r. z oddali zobaczył – jak napisał w swoim dzienniku – „ogromną górę”.

Sto lat później wspomniany William Dickey oszacował w swoim raporcie opublikowanym w New York Sun 24 stycznia 1897 roku, że to najwyższa góra na kontynencie i wznosi się  ponad 6100 m.n.p.m.

Od początku XX wieku podejmowano próby zdobycia góry. Pierwsze udokumentowane wejście na McKinley miało miejsce 7 czerwca 1913 r. Dokonał go Walter Harper. W ćwierć wieku później w 1947 r. Barbara Washburn jako pierwsza kobieta zdobyła szczyt (zmarła 25 września 2014). W lutym 1967 r. dokonano pierwszego zimowego wejścia, a w 1970 r. Japończyk Naomi Uemura jako pierwszy zdobył szczyt samotnie. W ponad pół wieku od pierwszego wejścia na górę w 1970 r. na wierzchołku stanął pierwszy Polak Marek Głogoczowski.

McKinley uważany jest za drugą po Evereście najtrudniejszą górę w Koronie Ziemi. Jednym z powodów jest wspomniana jedna z największych na świecie deniwelacji. W związku z faktem, że góra leży w pobliżu koła polarnego, ciśnienie na szczycie odpowiada ciśnieniu na wysokości 6900 m n.p.m. na terenach bliżej równika. Dodatkowo masyw McKinley’a znany jest z bardzo niskich temperatur spadających zimą do -70° C, a latem do -30° C. Odczuwalne temperatury są jeszcze niższe w związku z silnymi wiatrami wiejącymi z prędkością do 160 km/h. Uszeregowanie według stopnia trudności szczytów Korony Ziemi jest przedmiotem licznych dyskusji. Nie budzi wątpliwości, że najtrudniejszym szczytem jest Everest, a najłatwiejszym Góra Kościuszki.

Stopień trudności pozostałych wierzchołków zależy od kilku czynników: osobistych doświadczeń, możliwości i umiejętności wspinaczy.

Poniższa lista zaproponowana przez Steve’a Bella jest dobrym podsumowaniem dominujących poglądów w tym względzie.
Góra Kościuszki – 1 pkt
Kilimandżaro (Marangu) – 2 pkt
Elbrus – 3 pkt
Piramida Carstensz / Aconcagua /Masyw Vinsona – 5 pkt
McKinley (Grzęda Zachodnia) – 7 pkt
Everest (granią południowo-wschodnią przez Przełęcz Południową) – 10 pkt
Istnieje kilka klasycznych dróg wspinaczkowych. Najbardziej popularną jest droga Grzędą Zachodnią (ang. West Buttress Route). Pierwsze przejście tą drogą miało miejsce w 1951 r. Wspinaczka trwa zazwyczaj od dwóch do czterech tygodni.

Wyprawę planujemy od 23 maja do 26 czerwca 2015 przez Anchorage do miejscowości Talkeetna, skąd ruszają niemal wszystkie wyprawy.

Po załatwieniu  formalności w NPS i siedetów na powietrzną taksówkę – transport awionetką Scheldon Air service,  którą zostaniemy przetransportowani do serca lodowca Kahiltna do obozu bazowego położonego  na wysokości 2200 m n.p.m. (Kahiltna Base Camp), gdzie rozpocznie się nasza walka o marzenia.

Skład wyprawy :

Tadeusz Piotrowicz – wspinacz skalny i lodowy, podróżnik, w wolnych chwilach biznesmen. Mieszka w górach Sowich, jest miłośnikiem historii Kotliny Kłodzkiej. Ma na koncie wejścia, również na trasach wspinaczkowych, w górach całego świata (m.in. Alpy, Andy, Kaukaz, Himalaje), w tym na Denali (6 168 m), Aconcagua (6962 m), Mont Blanc (4810 m), Island Peak (6189 m)i Kazbek (5033 m).

Piotr Szudejko – organizator wypraw, w tym samotnych: w Alpy i w góry Norwegii, a także dwuosobowego wejścia na Aconcaguę. Kolekcjonuje alpejskie czterotysięczniki i szczyty z Korony Ziemi. Do tej pory zdobył Kilimanjaro (5895 m), Gran Paradiso (4061 m), Mont Blanc (4810 m), Breithorn (4164 m), Breithorn Westzwillinge (4139 m), Roccia Nera (4075 m), Aconcagua (6962 m) i Elbrus (5642 m). Do sukcesów sportowych zalicza również ukończenie maratonu z wynikiem 3:28:10. Jego wspinaczkowe motto to : „Co może jeden człowiek, może i inny” (film „The Edge”).

Krzysztof Sabaciński – wspinacz, biegacz, pasjonat fotografii. Człowiek gór wysokich i niskich, od których zaczęła się jego pasja. W wyniku wielokrotnego zdobywania Śnieżki uzyskał wśród znajomych pseudonim “Krasnal”. Jego największe osiągnięcie to wejście szlakiem  Przyjaźni Polsko – Czeskiej w czasie 7 godz. 15min. (czas przewidywany: 10 godz.) i przebiegnięcie półmaratonu w czasie 1 godz. 51 min. Prowadzi projekt „Bliskość Nieba”, w ramach którego zamierza zdobyć szczyty z Korony Europy, przekraczające 1000 m. Do tej pory wszedł na : Carrantuohill (1039 m), Rysy (2499 m), Gerlach (2655 m), Grossglockner (3798 m), a także Duforspitze (4634 m). Motto życiowe to słowa Tima Cahilla : „Jakość podróży mierzy się w liczbie poznanych przyjaciół, a nie przejechanych kilometrach”.

mckinleylogo.jpg

Partner Wyprawy PPHU Martopl Beata Mariusz Martynowicz

martpol

Patronat Honorowy

gdansklogo

Partner Wyprawy Gmina Szprotawa

szprotawalogo

Patronat Honorowy Burmistrz Szprotawy Józef Rubacha

szp2

 

 

Patron Medialny

Sponsor Wyprawy

porta_gorski

Patronat Medialny

logo_portal_HD

 

PARTNER
Krzysztof Sabaciński