Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Dobre wieści z Grenlandii – nowa droga wytyczona przez polski zespół

Marcin Tomaszewski, Konrad Ociepka, Wojciech Malawski działają na Grenladii z pokładu jachtu Berg, którym dowodzi Artur Bergier. Przez ostatnie 11 dni pracowali nad drogą na zachodnim wybrzeżu Grenlandii na dziewiczej ścianie, którą ochrzcili nazwą Anchor Wall. Efektem ich pracy jest 700 metrowa droga, o klasycznych trudnościach 7c+.

tomaszewsk5

Marcin Tomaszewski tak opisuje ostatnie dni:

Nasza wizyta w nowo odkrytym rejonie wielkościanowym Akuliaruseq i Kangek na zachodnim wybrzeżu Grenlandii, który ochrzciliśmy nazwą BERGLAND od nazwy jachtu Berg i kapitana Artura Bergiera dzięki któremu mogliśmy do nich dotrzeć zaowocowała powstaniem pierwszej nowej drogi w tym rejonie na górze, którą ochrzciliśmy nazwą ANCHOR WALL.
NIGHTWATCH- bo tak nazwaliśmy drogę zajęła nam 11 dni pracy i przedstawia klasyczne trudności 7c+. Droga ma długość 22 wyciagów; wysokość ok. 700 m. Na drodze użyte zostały trzy spity w miejscach w których istniało duże zagrożenie życia w przypadku odpadnięcia.

Wsparcia zespołowi udzielił Sławek Ejsymont, który w krytycznych momentach wsparł zespół w trakcie zejścia i uzupełniania zapasu żywności dzięki czemu on również ma swój udział w jej powstaniu. Więcej informacji przedstawimy po powrocie. Pozdrawiamy z Berga na kotwicy z osady Soendre Upernavik.
MARCIN YETI TOMASZEWSKI
KONRAD OCIEPKA
WOJCIECH MALAWSKI
SŁAWOMIR EJSYMONT
MATEUSZ SOLECKI- operator filmowy
ARTUR BERGIER- kapitan

źródło i zdjęcia: strona FB Marcina Tomaszewskiego