Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Eric Horst o treningu wspinaczkowym dzieci

Team Horst, copyright Eric Horst

Prawie wszyscy pewnie wiedzą, że Eric Horst jest autorem książek o treningu wspinaczkowym (sprzedanych na całym świecie w ponad 300 tysiącach egzemplarzy), ale nie każdy wie, że jest też ojcem dwóch synów (obecnie 11 i 13 lat) którzy zrobili już drogi na poziomie (8b+). W rozmowie, która okazała się na portalu 8a w marcu ubiegłego roku Horst wyjaśnia osiągnięcia swoich dzieci i daje rady rodzicom wspinających się maluchów. Rady Erica z jednej strony zachęcają do aktywności i pomagają w osiąganiu przez dzieciaki lepszych wyników sportowych, a z drugiej strony przestrzegają przed nadmiernym skupianiu się na jednej dyscyplinie sportu.

Bez względu na to, czy Wasze dzieciaki się wspinają, czy nie, warto przeczytać o „oknie umiejętności”, które zdaniem Horsta jest kluczowym momentem rozwoju dla każdego przyszłego sportowca.
Zapraszamy do lektury.

 

8a: Twoi synowie, Cameron (12) i Jonathan (10), są światowej klasy wspinaczami w swojej grupie wiekowej, jaką radę możesz dać rodzicom, w jaki sposób rozpocząć wspinaczkę z dziećmi?

Wspinaczka z dziećmi wymaga zupełnie innego sposobu myślenia, niż w przypadku wspinaczki bez dzieci. Tylko wtedy  dziecko może się dobrze bawić i zakochać się we wspinaczce, gdy samo zaangażuje się w wiele przejść wspinaczkowych (w przeciwieństwie do sytuacji, gdy dziecko stoi z boku i tylko ogląda mamę i tatę wspinającą się przez cały dzień). Oznacza to, że rodzice muszą potraktować swoje własne projekty jako mniej ważne i spędzać większość dnia na tworzeniu/szukaniu dróg, którymi dzieci mogą się cieszyć, zdobywać doświadczenia i uczyć się wspinaczki. Oznacza to, że mama i tata spędzi dużo więcej czasu na asekuracji niż na wspinaczce. Smutno mi, gdy widzę jak rodzice przyprowadzają swoje dzieci pod skałę i tylko pozwalają im usiąść i bawić się w błocie, podczas gdy sami wspinają się przez cały dzień. Takie podejście może spowodować, że dziecko znienawidzi wspinaczkę. Moja żona i ja, dążymy w skałach do przejścia kilku dróg każdego dnia! Ale stawiamy dzieci na pierwszym miejscu.

 

Zasada nr 1: Dzieci wspinają się pierwsze!   ——    Dorośli ładują, jak dzieci restują ;)     ——

Cameron Horst, photo by Eric Horst
Cameron Horst, photo by Eric Horst

 

8a : Co powiesz o podróżowaniu z dziećmi?

Wspinaczka jest aktywnością dla całej naszej rodziny, więc podróżujemy z chłopakami. To wymaga dodatkowego wysiłku i może być czasami stresujące, ale daje również dużą satysfakcję dzieciom i rodzicom dzięki podróży w nowe rejony i dzięki doświadczaniu wielu różnych rodzajach wspinaczki. W procesie zdobywania umiejętności wspinaczkowych, te podróże są kluczowe dla „trudniejszej wspinaczki dziecięcej” (równie istotny jest dobry trening).  Wspinaczka w pomieszczeniach (na sztucznej ścianie) i ograniczenie się do jednego lub dwóch wypadów w skały, bardzo ogranicza zdobywanie nowych umiejętności i rozwijanie dobrej techniki. Chociaż pogoda, czas i finanse ograniczają nas, staramy się brać naszych chłopców w nowe tereny wspinaczkowe w każdym sezonie. Stawiamy sobie za cel, żeby zrobić także kilka dróg tradowych (nieubezpieczonych) każdego lata (chłopcy wspinali się już w miejscach takich jak Yosemite, Devil’s Tower oraz Gunks).

Istnieją badania według których istnieje coś takiego jak „okno umiejętności” w wieku od 8 do 12 lat, w czasie którego dzieci mogą najlepiej rozwijać swoje umiejętności motoryczne, połączenia mózgowe i – być może najważniejsze – wpływać na cechy genetyczne, takie jak: rodzaj włókien mięśniowych, enzymy i produkcję hormonów odpowiadających za szybkość i wytrzymałość, itp.

Robienie właściwych rzeczy w ciągu tego krótkiego okna, pod kątem treningu i zdobywania doświadczenia, wydaje się być ogromnym czynnikiem w kształtowaniu przyszłego dorosłego sportowca. (Gdy okno się zamknie, już nigdy nie można go dogonić.). To jest tak szeroki temat, że tak naprawdę nie można go wyjaśnić w krótkiej odpowiedzi… ale koncepcja pomaga nam zrozumieć znaczenie doświadczenia wspinaczkowego młodzieży i dlaczego stają się wspinaczami typu Adam Ondra, czy Alex Megos.

 Możliwe jest to do osiągnięcia, tylko dzięki bardzo wczesnej ekspozycji na sport.

Mali sportowcy (Thank You Mom, Pick Them Buck Up – promotion video P&G)
[youtube http://www.youtube.com/watch?v=57e4t-fhXDs&w=560&h=315]

 

Zasada nr 2: Pokazuj dziecku różne rodzaje wspinaczki i podróżuj tak często, jak to możliwe.
Te wycieczki są bogate w doświadczenia i dają wiele wspaniałych wspomnień na całe życie zarówno dziecku jak i rodzicowi!

 

8a: W jakim wieku Twoi chłopcy zaczynali wspinaczkę?

Mamy duży pokój treningowy w domu, więc to było naturalne dla chłopców, że rozpoczęli zabawy na ścianie zaraz po tym jak opanowali sztukę chodzenia. W czwartym roku życia, zaczęli robić jakiś łatwe drogi w skałach wspinając się na nich kilka dni w miesiącu. Dodatkowo bawili się na ściance w domu kilka dni w tygodniu. Obaj chłopcy poprowadzili swoje pierwsze drogi sportowe przed siódmymi urodzinami. Opierając się na koncepcji „okna umiejętności”, jako punkcie odniesienia, przełożyłem to na kolejne podróże i pokazywanie im wielu różnych rodzajów ruchów wspinaczkowych w wieku 8 lat. Jest to również odpowiedni wiek, aby rozpocząć nieco ukierunkowany (ale bez przesady) program szkoleniowy, aby mogli rozwijać swój naturalny talent do wspinaczki. Muszę podkreślić, że pokazywaliśmy chłopcom również wiele innych aktywności sportowych, tak aby uczynić ich fizycznie rozwiniętymi, najbardziej jak to możliwe przed zamknięciem „okna umiejętności”. Cameron i John jeżdżą na nartach zimą i grają w futbol amerykański jesienią, więc mają kilka miesięcy przerwy od intensywnej wspinaczki. Czuję, że poza sezonem wspinaczkowym ważne jest zaangażowanie w inne sporty. Osoba w wieku 10 lat jest zbyt młoda, by trenować przez cały rok jak profesjonalny wspinacz!

Zasada nr 3: W wieku od 8 do 12 lat, zaczynają rozwijać się umiejętności wspinaczkowe dziecka i trzeba nim wtedy dobrze pokierować, ale należy także namawiać je na inne rodzaje zajęć sportowych – kto wie, może Twoje dziecko będzie następnym Davidem Beckham’em!

John Horst (8 lat) prowadzi drogę w Red River George (5.12.)
[youtube http://www.youtube.com/watch?v=EIraRNA2sLA&w=560&h=315]

 

8a: Tak więc, jak 8b+ Twoich wspinających się synów ma się do sposobu szkolenia (rodzaju treningu)?

Jeśli Ci powiem … to będę musiał cię zabić! ;)

Poważnie, od czasu kiedy moi chłopcy byli mali, moim celem treningowym było budowanie zdrowych, ogólnie rozwiniętych sportowców (org. “sound, well-rounded athletes”), a nie wspinaczy światowej klasy. Powtórzę, moja opinia jest taka, że specjalizacja i skupienie się na jednym ze sportów powinna być odroczona, aż do lat młodzieńczych (nastolatkowie). Powiedziałem, że rozwijanie umiejętności wspinaczkowych (psychicznych, technicznych i fizycznych) wymaga dużej ilości czasu spędzonego na wspinaniu. Kierując się tym, ćwiczymy na domowej ściance przez około dwie godziny, trzy lub cztery dni w tygodniu, a gdy pogoda i czas pozwoli, wspinamy się w skałach kilka weekendów w miesiącu. Odkąd Cameron i Jon zaczęli grać w piłkę nożną, mamy też dwa treningi piłki nożnej w tygodniu. Te jednogodzinne sesje obejmują wiele ćwiczeń typu pchanie, skoki i sprint. I przypadkowo, te ćwiczenia służą im także jako „trening antagonistyczny” dla wspinaczki. Wynikiem, mam nadzieję będzie bardzo wyrównana muskulatura i zmniejszone ryzyko urazów wspinaczkowych powszechnych dla młodzieży w okresie szybkiego wzrostu i później podczas trudnej dorosłej wspinaczki, która jest przed nimi.  Najważniejsze: prowadzimy trening w formie zabawy z wykorzystaniem różnych gier wspinaczkowych opartych na próbie sił (niestety, w przypadku większości ćwiczeń tata-trener dostaje „baty” od swoich chłopców! (org. „the boys kicking their coaching dad’s arse!”). Możesz przeczytać więcej na temat szkolenia młodzieży w artykule, który napisałem dla DPM w zeszłym roku.

Zasada nr 4Szkolenie młodzieży i wspinaczka zawsze musi być dla dzieci zabawą (sprawiać radość). Nie powinno się krzyczeć, gdy dziecko nie jest na drodze! Rodzice powinni rozważyć „przerwę od wspinania”, jeśli dziecko zaczyna brać rzeczy zbyt poważnie i zaczyna traktować trening jak pracę.

8a: Jaki jeszcze postęp mogą osiągnąć w przyszłości dzieci?

Co do przyszłości dzieci w wieku 10 lat… może jakiś wysoki chłopak w końcu zrobić 8c w wieku 10 lat, ale ograniczeniem jest z pewnością zbyt mały zasięg. Red River Gorge (rejon wspinaczkowy w USA) jest stworzony dla wspinających się dzieci, ponieważ są tam gęsto rozmieszczone małe chwyty i chwyty pośrednie (z którymi mają trudność dorośli lub nawet je pomijają) dodatkowo drogi wydają się być poprowadzone raczej na wytrzymałość, a nie na siłę, choć są oczywiście wyjątki. Ale gdy obecne pokolenie „małych wspinaczy” (oryg. „generation of kids crushers”), a jest ich wiele, zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i za granicą, wejdzie w fazę szybkiego wzrostu (wiek 13 – 16 lat) wszystko jest możliwe …

I wyobrażam sobie, że jedno z tych dzieci będzie niedługo pobijać rekord Adama Ondry (najmłodszy wspinacz pokonujący 9a+).

Ostanie „rekordowe” przejścia należą do Angie Scarth Johnson (9 lat) np. to w Red River George (5.13b)
[youtube http://www.youtube.com/watch?v=loSW9jk_s1Q&w=560&h=315]

8a: Jakie są Twoje najbliższe plany i na co masz nadzieję, jeśli chodzi o Twoich synów?

Tego lata będziemy wspinać się na całym zachodzie USA … i mam nadzieję, że w przyszłym roku w Europie. W końcu. Mam nadzieję, że nadal będziemy odkrywać i doświadczać pionowy świat (oryg. vertical word) jako rodzina, spotykając wielu ludzi po drodze i dzieląc się bakcylem (duchem) wspinaczki.

Długoterminowo mam nadzieję, że Cameron i Jonathan pozostaną pasjonatami wspinaczki i wspinaczka stanie się ich życiem (tak jak moim). Oczywiście, mam nadzieję, że będą również przodować w innych dziedzinach życia. Wspinaczka wyposaża nas w potężne umiejętności umysłowe, które można wykorzystać do osiągania sukcesów w innych dziedzinach życia… I mam nadzieję, że moi chłopcy nauczą się wykorzystywać moc wspinaczki, także poza skałami!

Team Horst, copyright Eric Horst
Team Horst, copyright Eric Horst

źródło: www.8a.nu (2013-03-28)
tłumaczenie:
Tomasz Włodarczyk – Mali Wspinacze