Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

ESR na KFG

Jednym z najbardziej wyczekiwanych paneli dyskusyjnych na KFG był ten poświęcony systemowi elektronicznej rejestracji wyjść taternickich. O gotowym już ESR opowiadał dyrektor TPN Szymon Ziobrowski, którego wystąpienie zagospodarowało większą cześć czasu na sobotnim spotkaniu.

esr1

Zaprezentowane zostały funkcjonalności ESR i sam system, który pozwala między innymi na dokonywanie anonimowych wpisów (także z opcją nie pozostawiania ich TOPRowi) i sam system wygląda na przyjazny i czytelny.

esr5

Wątpliwości pojawiły się po serii pytań z sali i odpowiedzi jakie padły ze strony dyrektora TPN.
Okazało się bowiem, że decyzja o wprowadzeniu systemu zapadła już jesienią 2016 roku. Jednak PZA nieoficjalnie zostało powiadomione o pracach nad systemem w sierpniu 2017, a powodem tej zwłoki była uchwała walnego zjazdu delegatów PZA dwa lata temu…

Spotykanie potwierdziło brak zaufania pomiędzy TPN-em a środowiskiem wspinaczkowym, bo trudno oprzeć się wrażeniu, że działania Parku nie są spójne z motywacjami jakie były podawane jako te uzasadniające konieczność wprowadzania ESR.

Dyrektor stwierdził, że w obecnej sytuacji prawnej, Park i tak może wprowadzić dodatkowe opłaty choć nie chciał przyznać, że ESR może być narzędziem pozwalającym na lepsze egzekwowanie ewentualnych opłat.
Zadeklarował też „Ja Szymon Ziobrowski nie zamierzam wprowadzać opłat za uprawianie taternictwa na terenie TPN.”
Poza tym zadeklarował, że TPN mógłby podpisać z PZA umowę o nie wprowadzaniu opłat za uprawianie taternictwa.

Ze słów dyrektora wynika, że system rusza od stycznia 2018 i dodał, że wersja papierowa ma istnieć równolegle.
Nie określił jednak czasu jak długo.

esr2

esr3

esr4