Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Everest Zimą

Alex Txikon Everest Sagarmatha Winter Expedition 2018

Obok polskiej narodowej wyprawy na K2 oraz działalności zespołu Mackiewicz-Revol na Nanga Parbat sezon zimowy na szczytach ośmiotysięcznych ma jeszcze jedną odsłonę.
Jest nią zimowa wyprawa na Mount Everest.

arch. AlexTxikon
arch. AlexTxikon

Siedmioosobową ekspedycją kieruje Bask Alex Txikon, a w składzie jest także drugi z autorów pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat, Pakistańczyk Muhammad Ali Sadpara. Wyprawa działa od strony nepalskiej na drodze normalnej.

Od 3 stycznia udało się zaporęczować Ice Fall oraz założyć obozy I, II i III, a więc osiągnąć wysokość 7800 m na ścianie Lhotse.

W ramach aklimatyzacji 20 stycznia Alex i Ali oraz dwaj Szerpowie Nuri oraz Temba stanęli na wierzchołku Pumori (7161 m). Aktualnie członkowie przebywają w Bazie na lodowcu Khumbu.
Celem wyprawy jest wejście na szczyt bez wspomagania tlenem z butli.
Jak dotąd tylko Szerpa Ang Rita zdobył zimą Everest „bez tlenu”.

Jak pamiętamy pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest dokonali Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, rozpoczynając erę zimowego podboju szczytów ośmiotysięcznych.
Warto podkreślić, że spośród 21 zimowych prób na Evereście tylko 5 zakończyło się sukcesem.
A poza Cichym i Wielickim szczyt w sezonie zimowych osiągnęło jeszcze 13 himalaistów (1 Koreańczyk, 2 Nepalczyków i 10 Japończyków), jednak aż osiem wejść miało miejsce tuż przed rozpoczęciem kalendarzowej zimy (16, 18 i 20 grudnia).
Everest pozostaje niezdobyty zimą od 25 lat.

txicon 2