Festiwal w Lądku wystartował!

Wczoraj rozpoczął się 21 Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju. Przez trzy najbliższe dni wydarzenie będzie niepowtarzalną okazją do poznania i posłuchania historii prelegentów, wzięcia udziału w licznych pokazach filmowych, wystawach i wielu innych atrakcjach przygotowanych specjalnie z myślą o miłośnikach górskich krajobrazów. W tym roku głos zabierze 60 wyjątkowych gości zarówno z Polski jak i z zagranicy, a organizatorzy zadbali, by każdy ze 105 punktów programu był niezapomniany.

Festiwal Goorski_LogoFestiwal Górski w Lądku – Zdroju, to jedyne takie wydarzenie w kraju poświęcone w całości kulturze górskiej, które już od 22 lat łączy miłośników gór z Polski i całego świata. Te cztery dni to czas na zgłębienie historii wyjątkowych postaci, dla których góry są największą życiową pasją. Festiwal w Lądku to niepowtarzalna okazja do wspólnego spotkania środowiska górskiego. Szacuje się, że w tym roku w wydarzeniu udział weźmie blisko 5 tys. uczestników.

Festiwalowe udogodnienia

Organizatorzy przygotowali dla tegorocznych uczestników wiele udogodnień. „W trakcie Festiwalu za pośrednictwem aplikacji festiwalowej LMF będzie możliwość stworzenia własnej ścieżki programowej z funkcją oceniania i komentowania poszczególnych wydarzeń. Tam również znajduje się aktualny program. Zachęcamy do pobierania aplikacji z naszej strony www.” – mówi organizator festiwalu Maciej Sokołowski.  Ponadto, jak co roku, uruchomione zostały specjalne festiwalobusy na trasach łączących Warszawę, Łódź czy Wrocław z Lądkiem. Jak co roku, w trakcie trwania wydarzenia działa także bezpłatne pole namiotowe zlokalizowane na Stawach Biskupich, niedaleko Kinoteatru i Wielkiego Namiotu. Dla wszystkich, którzy zamierzają odwiedzić Festiwal z dziećmi, w wyznaczonych godzinach funkcjonować będzie bezpłatne przedszkole.

Festiwal Goorski_PlakatNajwiększą salą tegorocznego wydarzenia jest Wielki Namiot mieszczący 2000 miejsc siedzących. Tutaj odbędą się wszystkie najważniejsze spotkania, prelekcje i projekcje filmów. Wszystkie festiwalowe lokalizacje wraz ze szczegółowymi adresami dostępne są pod adresem http://www.festiwalgorski.pl/miejsca-festiwalu. Podczas czterech dni Festiwalu Lądek-Zdrój będzie  też miejscem prezentacji szerokiej oferty dedykowanej pasjonatom gór i podróży w specjalnej Strefie Expo. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www w zakładce EXPO. W sobotę o 22:00 zaplanowany jest koncert Fisz Emade Tworzywo oraz Grubsona. Odbędzie się on w Amfiteatrze.

Cztery dni Festiwalu to szansa na posłuchanie prelekcji 60 wyjątkowych gości. Wśród licznych spotkań, w piątek 22 września o 21:30 znajdziemy wykład o narodzinach stylu alpejskiego z dwóch różnych perspektyw. Opowiedzą o nim wybitni wspinacze, Wojciech Kurtyka i John Porter. W polsko-brytyjskim zespole poprowadzili nowe drogi na Kohe Bandaka (1977 r.) i Changabang (1978 r.), a po latach przedstawią swoje związane z dokonaniami wspomnienia, w których nie zabrakło także dramatycznych chwil. Oprócz prelekcji polskich gości, o swoim zamiłowaniu do górskich sportów ekstremalnych opowiedzą zagraniczni pasjonaci m.in. Alex Honnold, najlepszy wspinacz solo wszechczasów, Alex Txikon, jeden z najlepszych himalaistów, Adam Ondra, autor dwóch pierwszych przejść najtrudniejszych dróg sportowych na świecie, Nicolas i Oliver Favresse wraz z Seanem Villanueve O’Driscoll, którzy uświetnią wypowiedź mini-koncertem czy Marko Prezelj, zdobywca rekordowej liczby Złotych Czekanów. Szczegółowy program wraz z godzinową rozpiską prelekcji każdego z wyjątkowych gości dostępny jest w aplikacji oraz na stronie internetowej festiwalu w zakładce PROGRAM.

Festiwal to ludzie, ale jego niegdyś tytułowym, a teraz nadal ważnym punktem jest przegląd filmów, który rozpocznie się od pokazu specjalnego produkcji „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland. Sceny kręcone były w Kotlinie Kłodzkiej, a motyw gór pojawia się w nim wielokrotnie na różnych planach. W trakcie przeglądu odbywa się konkurs filmowy, w ramach którego ocenie poddanych zostanie 21 wyjątkowych filmowych produkcji. Ponadto trzeciego dnia festiwalu – 23 września rozstrzygnięty zostanie jedyny taki konkurs w kraju – na Książkę Górską Roku.

W połowie września wyczerpała się pula biletów na pierwszy dzień Festiwalu. Nadal jednak dostępne są czterodniowe karnety, zakup biletów możliwy będzie także na miejscu. Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem www.festiwalgorski.pl/bilety.

Partnerem Festiwalu jest Lotto.

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju organizowany jest przez Stowarzyszenie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Kompas od 1995 r. Jest to najstarsza i najbardziej znana impreza w kraju, w trakcie której spotykają się pasjonaci podróży i miłośnicy gór z Polski i całego świata. 21-24 września 2017 r. odbędzie się XXII edycja przeglądu, podczas której zaprezentowane zostaną filmy oraz książki oparte na górskim motywie. Patronem imprezy jest najwybitniejszy polski himalaista, Andrzej Zawada.

You might also like More from author