Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Fiala i Wzgórze 502 – prace porządkowe i reekipacyjne przed VI.MAS

Z czym się Wam kojarzą Fiala oraz Wzgórze 502? Słoneczna wystawa? Piękne widoki z góry? Estetyczne, długie oraz nietrudne drogi? Tak, jest coś jeszcze…

Wszyscy wiemy, ze przez prawie dziesięć ostatnich lat Fiala i 502 były z boku głównego nurtu wspinaczkowego Doliny Będkowskiej. Wszystko za sprawą jednego z lokalsów, który z uporem godnym wyższej sprawy brudził ekskrementami oraz innymi substancjami ringi, stanowiska, klamki samochodów oraz co lepsze chwyty na drogach – nieraz wykazując się przy tym całkiem niezłym warsztatem wspinaczkowym. Przez cały ten czas rejon zarastał, asekuracja ulegała postępującej degradacji, a wielu z nas spisało Fialę i 502 na straty.

A szkoda – Fiala i 502 oferują piękne wspinanie, dające wiele radości, co ważne – na poziomie dostępnym dla większości z nas. Brzmi jak idea Memoriału Skwira? Nie ma co się dziwić – to właśnie Andrzej wytyczył w tych rejonach wiele dróg. I mamy nadzieję, że już za kilka tygodni, przy okazji VI.MAS, będziemy się wspólnie po tych drogach wspinać.

fiala 502 foto 2
Fiala oraz Wzgórze 502 – fot. T. Pawłowski

Od kilku tygodni wolontariusze Klubu Wysokogórskiego Kraków, Naszych Skał/PZA oraz niezrzeszeni, pod kierunkiem Wojtka Bieńka (KW Kraków) oraz Włodka Porębskiego (Nasze Skały), prowadzą na Fiali i Wzgórzu 502 kompleksową akcję porządkowo – reekipacyjną. Działania zostały poprzedzone spotkaniami z władzami gminy Jerzmanowice, przedstawicielami służb ochrony przyrody oraz właścicielami działek, na których położone są skały. Uzyskane zostały niezbędne zgody na przeprowadzenie wycinek i wymianę asekuracji, jak również po raz kolejny zostało potwierdzone to, co przecież wszyscy wiedzieliśmy od dawna – tak, możemy się wspinać na Fiali i 502!

fiala 502 foto 1
Prace ekiperskie na Fiali oraz Wzgórzu 502 – fot. T. Pawłowski

Wszyscy patrzymy na VI.MAS jak na okazję do ponownego „otwarcia” rejonu. „Otwarcie” piszę w cudzysłowie – bo rejon przecież nigdy nie został zamknięty! Jak dotąd wolontariusze poświęcili 3 dni na prace ekiperskie oraz 6 dni na wycinkę i porządki. Reekipowanych zostało przeszło 30 dróg. W związku z tym, już teraz możecie korzystać z odnowionej asekuracji i uporządkowanego otoczenia – miejcie jednak na uwadze kilka zasad, których trzeba przestrzegać odwiedzając Fialę i Wzgórze 502.

1. Samochody parkujemy pod Urzędem Gminy w Jerzmanowicach (zgodnie z zasadami udostępniania) i idziemy pod skały na piechotę. Jest również możliwość zostawiania pojazdów na parkingu pod Jaskinią Nietoperzową – wymaga to każdorazowej zgody państwa Ferdków, którzy są właścicielami tego terenu. Możemy także indywidualnie próbować dogadać się z właścicielami okolicznych posesji. Unikajmy natomiast parkowania
bezpośrednio na „przełączce” pod Wzgórzem 502, mimo to, że mamy na to pozwolenie właścicieli działki. Zostawiając tam samochody cały czas narażamy się na śmierdzącą niespodziankę pod klamkami. Jeżeli jednak tam parkujemy – samochód powinien być pod stałym nadzorem.

2. Po drodze pod skały nie przechodzimy przez zaorane pola i ogrodzone nieruchomości

3. Jeżeli stwierdzicie uszkodzenie / zniszczenie Waszego mienia (zabrudzenie ekstrementami, smołą etc.) należy skontaktować się z oficerem dyżurnym Komendy Policji w Krzeszowicach (122579111, 122579113) lub dzielnicowym Jerzmanowic Tomaszem Zegarkiem (662105779).

4. W rejonie Fiali i Wzgórza 502 cały czas trwają prace porządkowe i reekipacyjne, w związku z czym niektóre sektory mogą być czasowo wyłączone ze wspinania. Serdecznie Was prosimy – jeżeli podczas wspinania natkniecie się na wolontariuszy KWK lub NS, stosujcie się do ich poleceń – umożliwi nam to jak najlepsze przygotowanie rejonu przed VI.MAS.

fiala 502 foto 3
Prace ekiperskie na Fiali oraz Wzgórzu 502 – fot. W. Porębski

Uczulamy Was na jeszcze jedną rzecz. Podczas wspinaczki na Fiali oraz Wzgórzu 502 możemy natknąć się na głównego sprawcę całego zamieszania. Pamiętajmy o tym, że jest to osoba chora psychicznie, niezdolna do samodzielnej oceny własnych działań, niezdająca sobie sprawy z ich konsekwencji. Absolutnie nie możemy pozwolić sobie na jakąkolwiek agresję, słowną, czy tym bardziej fizyczną. Nawet, jeżeli jedyną alternatywą będzie
spakowanie sprzętu i udanie się w inny rejon. W takiej sytuacji prosimy Was o kontakt mailowy lub telefoniczny z Włodkiem Porębskim (662 149 400, dyrektor@naszeskaly.pl). Pamiętajmy o tym i nawet w sytuacji podbramkowej dbajmy o wizerunek swój i innych wspinaczy oraz szanujmy pracę włożoną w budowę przyjaznych stosunków z mieszkańcami i władzami gminy Jerzmanowice-Przeginia.
VI Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego. Zawody organizuje Klub Wysokogórski Kraków pod Patronatem Honorowym Marka Sowy – Marszałka Województwa Małopolskiego. Sponsorem Złotym jest Petzl. Odbędą się 9 maja 2015 roku w Dolinie Będkowskiej. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
logo malopolska KW logo

Nasze Skały

Michał Kajtoch
Klub Wysokogórski Kraków