Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Fitz Roy express! Fitz Roy od samochodu do samochodu w 21 godzin!

Nadchodzi era ustanawiania rekordów czasowych w Patagonii? Fitz Roy od samochodu do samochodu w 21 godzin i 8 minut – taki czas wykręcili Colin Haley i Andy Wyatt.
Zespół wyruszył z samochodu zaparkowanego tuż za El Chaltén i zdobył szczyt Supercantaletą (wg przewodnika 5+, 80′, 1600m) na zachodniej ścianie, schodząc Drogą francuską od strony południowej.

fitz_wp2
Fitz Roy widziany z El Chalten

Zespół wystartował o 22.15, podejście zajęło im 5 godzin 30 minut, wspinaczka Supercantaletą 7 godzin i 34 minuty – o 11.14 stanęli na szczycie. Przy samochodzie zameldowali się ponownie o 19.23.

Colin i Andy nie korzystali z wcześniej założonych depozytów, niosąc od samego początku cały potrzebny szpej. Collin jako kruks drogi wskazał właśnie noszenie sprzętu

„Dla mnie kruksem było bieganie z całym szpejem na plecach. Przebiegliśmy połowę podejścia, drugą połowę przeszliśmy. Andy, który biega znacznie więcej niż ja pewnie mógłby przebiec całą drogę pod ścianę. Supercantaleta jest najcięższą, najpoważniejszą droga którą on (Haley) zrobił i z pewnością kruksem dla niego była wspinaczka, zwłaszcza mikstowa. „

Supercantaleta ma jedno polskie przejście, w zeszłym roku (1-3 stycznia 2015) Marin Wernik i Aga Tyszkiewicz weszli nią na szczyt Fitz Roya. Wówczas zajęło im to 3 dni – zaliczyli na drodze dwa biwaki, jednak warunki które zastali były dalekie od idealnych. Obecnie według Rolando Garibottiego w ścianie warunki są: „Ok, ale nie idealne”.

Według Garibottiego poprzedni, znany, najlepszy czas na linii El Chalten – Fitz Roy – El Chalten to 31 godzin i 30 minut.

fitz_wp