Witaj! Zaloguj Utwórz nowy profil

Zaawansowane

"Szpagat Marcisza"

29 Sep 2014 - 13:14:41
Dla Andrzeja, a i innych, którzy będą chcieli powtórzyć ten zacny wariant do Ła-Py na Mnichu:

"Mój wariant, nazwany z niejasnych dla mnie przyczyn "Szpagatem Marcisza", biegnie szeroką rysą na wprost i dopiero w górnej części robi się mały krok w prawo do zacięcia. Bardziej trzeba się tam wyciągnąć niż rozkraczyć (co sugerowałaby mylna nazwa), aby sięgnąć prawą ręką w prawo do wielkiego chwytu na ściance tuż przed zacięciem. Odstawienie nogi jest bezproblemowe. Całość nie przekracza VII".

Otóż mając temat na świeżo, powyższy beta-opis nie dotyczy głównego kruksa, tylko drugiego co do trudności kruksa o trudnościach VII-. Wszystko się zgadza, poza tym, że w głównym kruksie trzeba się solidnie zamachnąć lewą nogą, żeby trafić w kiepski stopień. Kolejny ruch lewą nogą również robi się w dużym rozkraczeniu, więc nazwę "Szpagat Marcisza" uważam za bardzo adekwatną. Kruks ma rzetelne trudności VII (za GG - "Najciekawsze wspinaczki skalne Tatr Polskich" - było to początkowo VII/VII+, choć nie wiem, czy ta wycena pochodzi od Andrzeja).

Czwarty wyciąg Ła-Py z użyciem tego wariantu jest przepiękny, wczoraj był suchy jak pieprz (nie licząc trzech wilgotnych klamek, niestety kluczowych). Asekuracja pancerna - trzy spity, stary hak, dołożyłem dodatkowo sześć kostek i sześć kamów.

Polecam!

m.b.
TematAutorWysłane

"Szpagat Marcisza"

bieDruń29 Sep 2014 - 13:14:41

Re: "Szpagat Marcisza"

one_million_bulgarians29 Sep 2014 - 13:36:52

mp329 Sep 2014 - 14:17:53

bieDruń29 Sep 2014 - 14:36:03

mp329 Sep 2014 - 15:05:21

trz30 Sep 2014 - 01:48:03

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować