Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki – podsumowanie 1% za 2012 rok

Wiemy już jakie cele wskazali Darczyńcy w swoich deklaracjach podatkowych za 2012 rok. Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki uzyskała z akcji „1 %” podatku 335 835,38 zł.

Najwięcej środków (blisko 86 tys. zł) wpłynęło dla rodziny Maćka Berbeki. Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski zaginęli podczas zejścia z BroadPeaka.5 marca, wraz z Adamem Bieleckim i Arturem Małkiem zdobyli nigdy wcześniej niezdobyty zimą ośmiotysięcznik.

Berbeka

Ponad 14,5 tys. dedykowano Wojtkowi Wencie – znanemu w środowisku wspinaczkowym jako Rekin. Wojtek od 2008 roku walczy z nowotworem szpiku kostnego – szpiczakiem mnogim. Po operacji kręgosłupa w tym samym roku wrócił do wspinania, przechodząc kolejne drogi, głównie w Dolomitach. Późniejsze nawroty choroby uniemożliwiły Wojtkowi wspinanie i pracę.

rekin

Na trzecim miejscu celów wskazanych przez sympatyków Fundacji znalazła się – podobnie jak w ubiegłym roku – akcja „Nasze Skały”, na którą wpłacono ponad 31, 5 tys. zł. „Nasze Skały” to akcja mająca na celu zachowanie dostępu do rejonów wspinaczkowych. Jej organizatorzy prowadzą czasem trudne rozmowy ze służbami ochrony przyrody i właścicielami terenów, na których mogą wspinać się miłośnicy tego sportu.

Blisko 7, 5 tys. zł. Darczyńcy przekazali dla Artura Pierzchnianka. Artur był bardzo dobrym wspinaczem, wychowanym na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. 8 lat temu wspinał się w Tatrach, jego partnerowi „wyjechał” punkt asekuracyjny i odpadł od ściany. Artur próbował go ratować odruchowo go łapiąc. Podczas tego wypadku ścięgna w ramieniu Artura zostały kompletnie pozrywane i ręki nie dało się odratować. Fundacja wspiera Artura w kosztownej rehabilitacji.

Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im Jerzego Kukuczki powstała aby nieść pomoc poszkodowanym w górach ale również aby wspierać osoby bliskie tych, którzy w górach zostali na zawsze. W imieniu wszystkich obdarowanych – dziękujemy za okazane wsparcie i pomoc.

Szczegółowe informacje dotyczące wpłat znaleźć można na stronie fundacji: http://www.fundacjakukuczki.pl//pages/posts/rodzina-macka-berbeki-wojtek-wenta-artur-pierzchniak-nasze-skaly-i-smiglo-dla-tatr–najwiekszymi-beneficjentami-wplat-1-podatku-za-2012-rok.-fundacja-im.-jerzego-kukuczki-dziekuje-darczyncom-605.php

 

źródło: Fundacja im. J. Kukuczki