Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Gra o Tron – najdroższa rysa na Jurze oczami Oli Kosek

Ola Kosek (Team 8a.pl i AKG Łódź) poprowadziła na Sadku Grę o Tron. Więcej o drodze przeczytacie na stronie tradtrip.blogspot.com/2014/04/gra-o-tron-sadek.html. A teraz przeczytajcie relację Oli z przejścia tej „najdroższej rysy na jurze?

Najdroższa rysa na jurze. Albo jedna z najdroższych. 3500 w camach, rep, taśma. Ja bogata nie jestem, ale przyjaciół mam dobrych – dzięki temu mam szansę na zmierzenie się z takimi wyzwaniami jak Gra.

olatronkosek
Olga i Gra o Tron fot. arch. Olgi Kosek

Droga powstała w 2014r, standardowo oceniana z dołu na V+ w rzeczywistości prezentuje znacznie wyższe trudności. Byliśmy z Flowerem, Koalą i Danielem w kwietniu w okolicach Sadku. Chłopaki postanowili spróbować swoich sił. Wszyscy przeszli w stylu OS. Ja nie miałam odwagi ani pomysłu na wejście we właściwe trudności. Chodziłam w tę i nazad terenem turystycznym za każdym razem wycofując się z pod trudności. Ostatni raz zeszłam wyciągając przeloty.

ola_tron_fotmgorzynski
Ola na Grze o Tron fot. M. Górzyński (toprope.eu)

Minęły dwa lata, postanowiłam do tematu wrócić. Do niektórych dróg trzeba dorosnąć. Tym razem gdy zdecydowałam się wbić w trudności – jakoś dogiełgałam się do końca.
Droga z serii: na takich się nie spada – na nich co najwyżej się umiera. Ja umarłam na mniej więcej tydzień.

Kilka dni później spotkałam w Rzędkowicach Daniela, krótko rozmawialiśmy o wycenie. Że ciężko powiedzieć, bo wszystkie wcześniejsze przejścia odbyły się sajtem, a moje flashem/RP (flash wg Olgi Kosek, RP bz wg Blondasa). Stan ciała następnego dnia zdaje się potwierdzać zaproponowaną wycenę VI.3.

Niewiele mamy przerys w tym kraju, niewiele na jurze, a już na palcach jednej dłoni można policzyć te, na których nie da się oszukać chwytami „w najbliższej okolicy”. W najbliższej okolicy jest śliski wapien pozbawiony chwytów mimo, iż człowiek nerwowo co kilkanaście centymetrów czegoś szuka.
Zdecydowanie warta polecenia amatorom tego typu zabaw.
Poniżej podaje zestaw komfortowej asekuracji

ola_szpej
Camy:

  • dwojka,
  • trojka,
  • 2x czworka,
  • 3x piatka i
  • 3x szostka lub 2x piatka i
  • 4x szostka.

Bogiem a prawda to jedna siódemka byłaby nie od rzeczy… ;)
Wielkie podziękowania dla Wojtka Radzika (rocodromo.pl), Damiana Granowskiego (drytooling.com.pl) za pożyczenie camów i Michała Górzyńskiego (toprope.eu) za szpej, asekuracje, motywację i zdjęcia :)

Ola Kosek (Team 8a.pl i AKG Łódź)