Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Grigorienko-Prigoda na zachodniej ścianie Uszby pokonana przez zespół Sułowski, Bedrejczuk, Karczmarczyk

W dniach 10-13 lipca zespół Piotr Sułowski, Maciej Bedrejczuk i Paweł Karczmarczyk dokonał świetnego przejścia drogi Grigorienko-Prigoda na zachodniej ścianie Uszby.
sulowski1

Droga ma długość 2300 metrów. W zastanych warunkach zespół określa trudności na 6a M5 WI4 A2. W klasyfikacji byłego ZSSR droga posiada kategorie 6A.

W trakcie całej akcji zespół założył 3 biwaki – 2 w ścianie i jeden w zejściu.

Droga  Grigorienko-Prigoda została po raz pierwszy pokonana w 1972 roku przez 6-osobowy zespół, który potrzebował 13 dni, aby dotrzeć na główny wierzchołek Ushby. Do 2015 roku odnotowano jedynie 2 kolejne wejścia. Wszystkie odbyły się w stylu oblężniczym.

W 2015 roku   Giorgi Tepnadze i Archil Badriashvili pokonali drogę w stylu alpejskim, dokładając trawers obu wierzchołków. Ich przejście zostało nagrodzone przez Gruzińską federację tytułem Przejścia roku 2015″ Nie udało nam się znaleźć informacji o innych przejściach w tym stylu, więc przyjmujemy, że przejście zespołu Piotr Sułowski, Maciej Bedrejczuk i Paweł Karczmarczyk  jest dopiero drugim przejściem drogi w stylu alpejskim, i jednym z niewielu w ogóle!

Wielkie brawa!

Wyprawa odbyła się dzięki wsparciu:

zdjęciaChillup Guide – International Mountain Guide