Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

I Krynicki Festiwal Górski za nami

580527_523740867664854_1397795404_n

 

 

8 marca 2013 r. odbył się I Krynicki Festiwal Górski. Pomimo smutnej górskiej atmosfery spowodowanej tragicznymi wydarzeniami pod Broad Peak, krynicki festiwal tętnił życiem.

Do Pijalni Głównej przybyła młodzież ze szkół gminy Krynica-Zdrój, okoliczni mieszkańcy, turyści oraz kuracjusze.
Oficjalna inauguracja festiwalu odbyła się tuż po porannym  bloku filmów dla młodzieży, kiedy to rozpoczęło się spotkanie z psami-ratownikami, które poprowadziła Agnieszka Porowska z psem Zefirem oraz Mariusz Liana z psem Frodo. Spotkanie z psami cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród najmłodszych jak i wśród dorosłych. Blok popołudniowy poświęcony był filmom z Banff Mountain Film Festival oraz filmom realizowanym przez Tatrzański Park Narodowy, zobaczyć też można było najnowszy film Darka Załuskiego „Two On K2”.
Nie zabrakło pokazów i szkoleń pierwszej pomocy, przygotowanych przez partnera festiwalu Grupę Krynicką GOPR, oraz licznych wystaw fotografii.
Zgodnie z programem o 19.00 rozpoczęło się spotkanie z gościem specjalnym. Nie dotarł do nas Artur Hajzer, dlatego też wszyscy poczuli pewnego rodzaju niedosyt, ale równie ciekawą prezentację poprowadził Jacek Jawień – himalaista, ratownik GOPR Grupy Beskidzkiej. W trakcie 1,5 godzinnego spotkania publiczność zadawała liczne pytania związane z himalaizmem, na które Jacek starał się wyczerpująco odpowiadać. Prelekcję zakończył film o zimowej wyprawie na Shisha Pangmę.  Festiwal zamknął powtórkowy pokaz Banff Mountain Film Festival.

Pomimo tego, że była to pierwsza edycja festiwalu cieszył się on dużym zainteresowaniem, a widzów na sali nie brakowało, rozdane zostały upominki fundowanych przez Urząd Miasta Krynica-Zdrój oraz bon o wartości 200 zł na zakupy, ufundowany przez Salewa Store Nowy Sącz (dodatkowo firma ta wypożyczyła ubrania dla Biura Festiwalu na czas trwania imprezy), na mały upominek mogła liczyć też każda pani – z okazji Dnia Kobiet każda, która zawitała na festiwal otrzymała pięknego tulipana.

Gospodarze już planują, aby Krynicki Festiwal Górski stał się imprezą cykliczną, która do Krynicy-Zdrój będzie przyciągać znane górskie osobistości i pasjonatów górskich aktywności
Wszystkich zainteresowanych szczegółami festiwalu zapraszamy na: www.krynickifestiwalgorski.pl

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla naczelnika Grupy Krynickiej GOPR, który udostępnił sprzęt ratowniczy GOPR, z  którego zostało przygotowane stoisko „goprowskie”, oraz  ratownikom GOPR, którzy czynnie wspomagali festiwal.

Natalia Tomasiak