Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Ines Papert powtarza ekstrem The Hurting XI 11 w Szkocji

Ines Papert potwierdza swoją znakomitą formę, nie tylko fizyczną, ale i psychiczną. Udowodniła to niedawnym powtórzeniem Ritter der Kokosnuss on Breitwangflue w Kanderstegu. W zeszłym tygodniu zawitała do Szkocji, gdzie jako pierwsza kobieta, pokonała lokalny ektrem The Hurting – XI 11. Jest to bardzo wymagająca linia na Coire an t-Sneachda, którą po raz pierwszy, w 2005 roku, pokonał Dave MacLeod. Wówczas droga ta była uważana za najtrudniejszą na świecie mikstową wspinaczkę na własnej protekcji.

Ines na The Hurtin fot. Nadir Khan
Ines na The Hurtin fot. Nadir Khan

Ines Papert, która w Szkocji przebywała przy okazji jej prelekcji na festiwalu górskim, najpierw rozwspinała się szybko powtórzając The Secret (Ben Nevis) i Never mind (Coire an Lochain, Cairngorms). 20 lutego po raz pierwszy uderzyła na The Hurting. Próba tego dnia nie udała się. Ines odpadła, ale rozeznała drogę do końca. Po dwóch dniach wróciła i tym razem wszystko zagrało. Pierwsze kobiece powtórzenie The Hurting stało się faktem. Przejściu towarzyszyła typowo Szkocka pogoda.

Ściana była schowana w ciężkich chmurach, ciągle smagana silnymi podmuchami, gwałtownie zmieniającymi swój kierunek, co chwila schodziły pyłówki. […] Wspinam się już ponad 35 lat i to było najbardziej imponujące prowadzenie, które widziałem na własne oczy. […]
Gdy Ines pokonała okap wiatr dosłownie rzucał ją z jednej strony na drugą, stawiam, że wiał z prędkością 80 mil na godzinę, jeśli nie więcej.

Zobaczcie przejście The Hurting w wykonaniu autora drogi:Ines sponsorowana jest przez: Arc’teryx, Lowa, Black Diamond, Julbo, Red Chili