Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Informacje z gór najwyższych

Sezon przedmonsunowy w Himalajach zbliża się powoli do końca. Chociaż na razie brak jest spektakularnych przejść warto odnotować kilka wydarzeń.

Kanczendzonga :

– 18.5 wierzchołek zdobył 75-letni Hiszpan Carlos Soria, stając się najstarszym zdobywcą trzeciej góry świata. Był to jego jedenasty ośmiotysięcznik, a do zakończenia Korony Himalajów i Karakorum brakuje mu Annapurny, Sziszapangmy i Dhaulagiri.

– tego samego dnia góre zdobył Fin Samuli Mansikka, wspinający się bez dodatkowego tlenu (jego ośmiotysięcznik nr 8)

– dziś, tj. 19.5 o godzinie 9:40 rano Kazach Denis Urubko wszedł na wierzchołek główny Kanczendzongi drogą brytyjską na północnej ścianie góry. Denis Urubko zdobył Kanczendzongę już po raz drugi w karierze, poprzedniej jego wejście miało miejsce niemal równo 12 lat temu (13.5.2002r.)

Samotny atak Urubki z C4 był poprzedzony wczorajszą próbą Alexa Txikona, Dmitra Sineva i Adama Bieleckiego, która załamała się ze względu na późną porę na wysokości 8350m. npm. Txikon i Bielecki planowali pierwszy w historii trawers Kanczendzongi, wspinali się więc z dość dużym obciążeniem, które, wg. Bieleckiego, było bezpośrednią przyczyną zbyt wolnego tempa i konieczności odwrotu.

W najbliższych dniach okaże się, czy podejmą próbę pokonania północnej flanki nową drogą.

Kanczendzonga-i-planowany-przebieg-drogi-na-szczyt

Makalu :

– w czystym stylu (bez dodatkowej butli z tlenem) szczyt został zdobyty 17.5 przez słynnego eksploratora Mike’a Horna i Freda Roux.

 

Na pozostałych górach działają niemal wyłącznie wyprawy komercyjne korzystające z szerpów i butli tlenowych.