Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Jeden z najwybitniejszych himalaistów świata w Żaganiu

Speleoklub „Bobry” Żagań, Centrum Kultury i Pałac Książęcy zapraszają w czwartek, 24 kwietnia na spotkanie z himalaistą KRZYSZTOFEM WIELICKIM oraz BOGDANEM JANKOWSKIM i na otwarcie wystawy „Himalaje, Karakorum. Obrazy i głosy z gór. Jubileuszowa wystawa Polskiego Związku Alpinizmu” Początek: godz. 18.00, żagański pałac, Sala Inter.  Wstęp wolny.

Krzysztof Wielicki, który w czwartek wieczorem spotka się z mieszkańcami, w piątek poprowadzi prelekcję dla młodych z żagańskich szkół.

Wraz z himalaistą przyjedzie inna wybitna górska postać – Bogdan Jankowski, alpinista, autor fotografii, które będziemy mogli zobaczyć czwartkowego wieczoru. Nasi goście wspólnie bowiem otworzą jubileuszową wystawę Polskiego Związku Alpinizmu pt. „”HIMALAJE, KARAKORUM. Obrazki i głosy z gór” i oprowadzą po niej. Bogdan Jankowski brał udział w wielu ekspedycjach w góry najwyższe, podczas których odpowiadał również za łączność radiową, stąd wystawie towarzyszą wyjątkowe i pełne emocji archiwalne nagrania z wypraw.

Lacznosc

Krzysztof  Wielicki to jeden z najwybitniejszych himalaistów na Ziemi. Ma 64 lata. Jako piąty człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, czyli wszystkie ośmiotysięczniki (a jest ich 14). Na trzy z nich: Mount Everest, Kangczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy.

Krzysztof Wielicki po zejściu z najwyższej góry świata - Mount Everest (8848 m), 17 lutego 1980 r. Tego dnia wraz z Leszkiem Cichym jako pierwsi ludzie na świecie zdobyli ośmiotysięcznik zimą.   Fot. Bogdan Jankowski
Krzysztof Wielicki po zejściu z najwyższej góry świata – Mount Everest (8848 m), 17 lutego 1980 r. Tego dnia wraz z Leszkiem Cichym jako pierwsi ludzie na świecie zdobyli ośmiotysięcznik zimą.
Fot. Bogdan Jankowski

Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie ortopedycznym, po uszkodzeniu kręgosłupa. Na Broad Peak wbiegł również sam w ciągu jednego dnia. Na koncie ma więcej solowych wejść na ośmiotysięczniki oraz nowe drogi. Brał udział w kilku wyprawach na K2. W 2013 r. był kierownikiem ekspedycji, która dokonała pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak. 5 marca 2013 r. wierzchołek zdobyli Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Niestety, Maciej i Tomasz nie wrócili ze szczytu.

plakat