Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Jorg Verhoeven klasycznie na The Nose

Holender Jorg Verhoeven pokonał klasycznie The Nose na El Capitan. Jest to dopiero czwarte klasyczne przejście Nosa. Pierwszego w historii dokonała Lynn Hill 20(!) lat temu. Po niej linię pokonali jeszcze  Tommy Caldwell z Beth Rodden, oraz  Scott Burke.

Jorg tak opisuje swoją radość na profilu facebookowym:

Yeeeaaaaah! Zrobiłem klasycznie The Nose!!W trzy dni dokonałem 4 przejścia tej legendarnej drogi. The Great Roof pokonałem w pierwszej próbie drugiego dnia wspinania, a Changing Corners po dwóch lotach, następnego ranka. Jestem niesamowicie szczęśliwy, że pociągnąłem tę drogę. Wielki szacunek dla Lynn Hill za klasyczne pokonanie tej drogi 20 lat temu! W końcu stosunek męskich przejśc do damskich wyrównał się. Czuję, że zakończyłem ważny rozdział w życiu. Jestem podekscytowany

JorgVerhoeven
Jorg Verhoeven na The Nose fot: profil FB Jorga

Najtrudniejszymi, odpierającymi klasyczne ataki wielu wspinaczy, wyciągami są  Great Roof” za 5.13c i  „Changing Corners” wyceniany na 5.14a/b. 

thenose-topo
fot: joannestamplis.wordpress.com

Jorg Verhoeven to 29 letni Holender, obecnie na stałe mieszkający w Austrii, na swoim koncie ma jeszcze dwie drogi na El Capie pokonane klasycznie – Freeridera i El Niño. Znany jest także z wielu zawodów na panelu, zwyciężył w czterech edycjach Pucharu Świata w prowadzeniu, a także kilka raz razy stawał na podium zawodów z cyklu PŚ w boulderingu.

źródło: www.climbing.com, FB

P.S. News składa się ze 196 słów i 1280 znaków (bez podpisów pod zjęciami i żródła)