Jorg Verhoeven klasycznie na The Nose

Holender Jorg Verhoeven pokonał klasycznie The Nose na El Capitan. Jest to dopiero czwarte klasyczne przejście Nosa. Pierwszego w historii dokonała Lynn Hill 20(!) lat temu. Po niej linię pokonali jeszcze  Tommy Caldwell z Beth Rodden, oraz  Scott Burke.

Jorg tak opisuje swoją radość na profilu facebookowym:

Yeeeaaaaah! Zrobiłem klasycznie The Nose!!W trzy dni dokonałem 4 przejścia tej legendarnej drogi. The Great Roof pokonałem w pierwszej próbie drugiego dnia wspinania, a Changing Corners po dwóch lotach, następnego ranka. Jestem niesamowicie szczęśliwy, że pociągnąłem tę drogę. Wielki szacunek dla Lynn Hill za klasyczne pokonanie tej drogi 20 lat temu! W końcu stosunek męskich przejśc do damskich wyrównał się. Czuję, że zakończyłem ważny rozdział w życiu. Jestem podekscytowany

JorgVerhoeven
Jorg Verhoeven na The Nose fot: profil FB Jorga

Najtrudniejszymi, odpierającymi klasyczne ataki wielu wspinaczy, wyciągami są  Great Roof” za 5.13c i  „Changing Corners” wyceniany na 5.14a/b. 

thenose-topo
fot: joannestamplis.wordpress.com

Jorg Verhoeven to 29 letni Holender, obecnie na stałe mieszkający w Austrii, na swoim koncie ma jeszcze dwie drogi na El Capie pokonane klasycznie – Freeridera i El Niño. Znany jest także z wielu zawodów na panelu, zwyciężył w czterech edycjach Pucharu Świata w prowadzeniu, a także kilka raz razy stawał na podium zawodów z cyklu PŚ w boulderingu.

źródło: www.climbing.com, FB

P.S. News składa się ze 196 słów i 1280 znaków (bez podpisów pod zjęciami i żródła)

You might also like More from author