Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Jubileuszowy 20 Ouray Ice Festival w Kolorado. Jędrzej Jabłoński jako pierwszy Polak zakwalifikowany do udziału w elitarnych zawodach.

Ouray Ice Park - Lower Bridge (fot. Ouray Ice Festival)

8 stycznia 2015r w Ouray (Kolorado, USA) startuje jubileuszowy 20 Ouray Ice Festival, jedna z największych i najbardziej prestiżowych imprez lodowych na świecie. W tym roku pierwszy raz w historii z udziałem Polaka – Jędrzeja Jabłońskiego (KW Warszawa)

Ouray Ice Park - Upper Bridge (fot. Ouray Ice Festival)
Ouray Ice Park – Upper Bridge (fot. Ouray Ice Festival)

Gwoździem programu, jak co roku będą elitarne zawody wspinaczkowe. Elitarne, gdyż zgłaszający się zawodnicy są kwalifikowani do udziału przez organizatorów na podstawie osiągnięć w górach (zwłaszcza we wspinaczce lodowej) oraz rezultatów osiągniętych w zawodach sportowych, a odsiew jest spory.
O klasie zawodów świadczą też ich zwycięzcy – w roku ubiegłym np byli to Stephanie Maureau i Jeff Mercier, a w 2013 – Ines Papert i Simon Duverney.

W tym roku w Ouray, pierwszy raz w historii, wystartuje Polak – Jędrzej Jabłoński (KW Warszawa). Jędrek będzie rywalizował m. in. z Willem Mayo (trzecie miejsce w ubiegłym roku) i Willem Gaddem (ubiegłoroczny Mistrz Ameryki Północnej).
Równie atrakcyjnie zapowiada się rywalizacja wśród pań. O zwycięstwo walczyć będą m. in. Angelika Rainer, powracająca do Ouray po ubiegłorocznej przerwie Ines Papert oraz Sarah Huenikien (aktualna Mistrzyni Ameryki Północnej).

Ouray Ice Park - Lower Bridge (fot. Ouray Ice Festival)
Ouray Ice Park – Lower Bridge (fot. Ouray Ice Festival)

Ciekawostką jest, że Angelika Rainer dla startu w Ouray zrezygnowała z zawodów Pucharu Świata w Korei. Interesująco zapowiada się też start Sashy DiGiulian, dla ktorej będzie to debiut w zimowych zawodach.
Niestety wszystko wskazuje na to, że na starcie zabraknie ubiegłorocznych zwyciężców – wspomnianych Jeffa Merciera i Stephanie Maureau.
Sam Ouray Ice Park składa się z 14 (!) rejonów wspinaczkowych (łącznie ponad 200 dróg, od najłatwiejszych po ekstremalne). Równie imponująca jest lista sponsorów imprezy – są na niej praktycznie wszyscy liczący się producenci sprzetu do wspinaczki zimowej.

Zawody odbędą się 10. stycznia, trzymamy kciuki za start Jędrka.

Ouray Ice Park - Alcove (fot. Ouray Ice Festival)
Ouray Ice Park – Alcove (fot. Ouray Ice Festival)

Poniżej film z 19th Ouray Ice Festival.
http://l.facebook.com/l/1AQFh2XS1AQEIVyNO2ZREKCqbO9648k-Ys6nazNdoGEuj_A/vimeo.com/84681367