Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

K2 zdobyte zimą!

16 stycznia 2021 roku przechodzi do historii światowego wspinania! Wykorzystując sprzyjające warunki pogodowe mocna grupa nepalskich wspinaczy, tuż po północy rozpoczęła atak szczytowy wyruszając z założonego dzień wcześniej obozu IV (ok. 7800 m) na Ramieniu.

W ataku szczytowym biorą udział połączone siły liderów komercyjnej wyprawy agencji Seven Summit Trek (wśród jej klientów jest między innymi dwójka Polaków Magdalena Gorzkowska i Oswald Rodrigo Pererira) oraz dwóch innych grup wspinaczy nepalskich, na czele Nirmal Purja.

Dzięki mediom społecznościowym mamy teraz możliwość śledzenia akcji górskiej niemal w czasie rzeczywistym. I tak dzięki wpisowi Mingma G z 8:30 czasu lokalnego wiemy, że wspinacze pokonali „Bottleneck” (ok. 8200 m), a wpis z 13:30 informował, że do wierzchołka pozostało jeszcze 200 metrów (deniwelacji). O 11:00 (czyli o 15:00 czasu lokalnego) poznaliśmy plan zatrzymania się 10 metrów poniżej piku, tak aby wszyscy uczestnicy ataku szczytowego zdobyli go równocześnie.

W efekcie cały wspinaczkowy świat zamarł w oczekiwaniu na potwierdzoną informację o okolicznościach wejścia na szczyt. I w końcu stało się. Chang Dawa Sherpa poinformował na Instagramie, że Nepalczycy stanęli na wierzchołku o 17:00!

W ataku szczytowym brali udział: Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma G, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa.

Teraz przed zespołem najważniejsza część akcji górskiej czyli bezpieczny powrót do Bazy. Zachód słońca 17:04 czasu lokalnego. Temperatura po zmroku spadnie poniżej -40 stopni. Według prognoz ma być praktycznie bezwietrznie.

Uzupełnienie
W obozach I i II przebywa aktualnie kilkunastu wspinaczy, którzy mają w planach podążyć śladem Nepalczyków. Są w tej grupie między innymi: John Snorri, Muhammad Sadpara, Sajid Ali Sadpara oraz Magdalena Gorzkowska (update: tracker Magdy pokazywał w ciągu dnia wysokości 6800, 6600 i 6100 co sugeruje, że Polka jednak schodzi do Bazy). Sergi Mingote doznał urazu po upadku pomiędzy C1 i ABC i będzie ewakuowany w dół. Do góry porusza się natomiast Tamara Lunger, która wraz z Alexem Gavanem deklarują próbę wejścia bez używania butli z tlenem.