Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Kanczendzonga 2014 – Urubko i Bielecki planują wytyczyć nową drogę na północnej ścianie

Tak jak pisaliśmy w grudniu Adam Bielecki w zespole z  Denisem Urubko (Rosja), Artiomem Braunem (Rosja) i Aleksiejem Txikonem (Kraj Basków) planuje wytyczyć na północnej ścianie Kanczendzongi nową drogę w stylu alpejskim. Oto jak przedstawia się plan wyprawy

„Wylot z kraju zaplanowano na 8 kwietnia, po dwóch dniach podróży autobusem na wschód Nepalu rozpoczniemy 10 dniowy trekking do podnóża rzadko odwiedzanej północnej ściany Kanczendzongi. Przewidujemy 35 dni akcji górskiej.     Aklimatyzacja odbędzie się w klasycznym stylu wyprawowym na drodze wytyczonej w 1979 roku przez zespół Doug Scott, Peter Boardman i Joe Tasker.  Następnie spróbujemy poprowadzić nową drogę w czystym stylu alpejskim w prawej części północnej ściany. Zejście odbędzie się drogą brytyjską.”

Planowany przebieg nowej drogi fot.polakpotrafi.pl
Planowany przebieg nowej drogi
fot.polakpotrafi.pl

Adam rozpoczął zbiórkę funduszy, za pośrednictwem portalu polakpotrafi.pl można wesprzeć finansowo przedsięwzięcie, do czego gorąco zachęcamy. Strona projektu znajduje się pod adresem:

http://polakpotrafi.pl/projekt/kanczendzonga

 

Oto jak o kosztach swojego uczestnictwa mówi Adam:
Koszt mojego udziału w wyprawie to 50 tys. zł. Mam już 20 tys. – jeżeli uzbieram jeszcze 15 tys., to „zadłużę się po uszy”, ale pojadę na wyprawę życia. Jeżeli uda mi się zebrać 30 tys., to bez problemu sfinansuję całe przedsięwzięcie.

Kanczendzonga fot. wikipedia
Kanczendzonga fot. wikipedia

Kanczendzonga –  trzeci co do wysokości szczyt Ziemi – 8586 m n.p.m.. Położony jest na wschodnim skraju Himalajów Centralnych, na granicy Nepalu i Sikkimu należącego do Indii. Jego nazwa po tybetańsku oznacza „Pięć Wielkich Skarbnic Śniegu”.

Polacy którzy zdobyli Kanczendzongę to:
11.01.1986 – J.Kukuczka i K.Wielicki, pierwsze wejście zimowe, droga normalna od    południowego zachodu, bez tlenu
15.05.2001 – P.Pustelnik, droga normalna od południowego zachodu
18.05.2009 – K.Baranowska , droga normalna od południowego zachodu, bez tlenu

)