Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Kobiecy Dream Team? Gosia Grabska i Karolina Ośka przechodzą Wariant R

Gosia Grabska i Karolina Ośka kolejny raz pokazały, że tworzą bardzo mocny zespół. Po niedawnym sukcesie na Filarze Kazalnicy skierowały się w stronę wschodniej ściany Mnicha, gdzie 31 sierpnia przeszły klasycznie Wariant R. Jest to pierwsze przejście kobiecego zespołu tej legendarnej linii.

grabskaoskafotAkokot
Karolina i Gosia fot. Adam Kokot

Karolina znała Wariant R z zeszłego roku, kiedy to przeszłą drogę z Grzegorzem „Bułą” Gołowczykiem.  Jak pisze na swoim profilu FB Gosia Grabska dla niej był to główny cel sezonu 2016.

Droga mit, obrosła w tajemnicę i potężny walor historyczny. Poniekąd też z tego względu i szacunku dla historii, zależało mi, aby drogę tą przejść w możliwie najładniejszym stylu. Dlatego też wszystkie wstawki odbyły się z dołem, i osadzaniem przelotów na prowadzeniu.
Pierwszy, najbardziej tradowy wyciąg, to przepiękna rysa na palce, przecinająca wschodnie ściany Mnicha. Wyciąg ten, wyceniany na VIII+/IX- poprowadziłyśmy z Karoliną obie, całość asekuracji zakładając na prowadzeniu. […]

ggrabskawariantRfotAKokot
Gosia Grabska fot. Adam Kokot

Kolejny wyciąg (VIII) poprowadziła Karolina, z rozwieszaniem ekspresów i dokładaniem czterech camów. Kolejny (VIII-) ja (Gosia Grabska red.), w drugiej próbie, jak się okazało, całkowicie ubezpieczony spitami i hakami. Kończące wyciągi na pik (V+) i (VII-) pociągnęła Karolina.
Mit odczarowany ;) 

Przejście najtrudniejszego wyciągu uwiecznił na zdjęciach niezawodny Adam Kokot.

koskawariantRfotAKokot2
Karolina Ośka fot. Adam Kokot

Dla przypomnienia krótki film XPL Skała o wariancie R.


A w 1961 Wariant R przechodzono tak:


WARIANT R – Sergiusz Sprudin from Dokument Cyfrowo on Vimeo.