Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Kolejne świetne przejście zespołu Mick Fowler – Paul Ramsden

Mick Fowler i Paul Ramsden po raz kolejny dokonali spektakularnego przejścia w Himalajach Indyjskich. Niemal równo rok po pierwszym wejściu na Kishtwar Kailash jako pierwsi przeszli północną ścianę Hagshu 6,515 m.
Szczyt ten, leżący we wschodniej części indyjskiego pasma Kishtwar w Himalajach Zachodnich, po raz pierwszy został zdobyty w 1989, w tym samym roku dokonano drugiego wejścia. Od tego momentu, aż do października tego roku, mimo wielu prób, nikt nie stanął na szczycie. Jednak warto pamiętać, że w latach 1993-2010 przez polityczne zawirowania Hindusi nie wydawali zezwoleń na działalność w tym regionie. Północnej ścianie Hagshu, nie sprostał do tej pory żaden zespół, uważana była za największe wyzwanie w tej części Himalajów.

hagshu

 

W zeszłym roku Mick Fowler tak mówił o Hagshu:

Pierwszy raz zobaczyłem Hagshu w 1993 r. gdy dokonywałem pierwszego wejścia na leżące blisko Cerro Kishtwar, przypomniałem sobie o tym przyciągającym wzrok szczycie w zeszłym roku, gry razem z Paulem zdobywaliśmy Kishtwar Kailash. Spektakularna północna ściana jest w tej chwili uważana za największe wyzwanie w tej części świata, jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Indian Mountaineering Foundation zapowiedziało wydanie nam pozwolenia, abyśmy mogli spróbować zdobyć ten szczyt.

Micka i Paula wspierali Steve Burns i Ian Cartwright. Z pewnością po powrocie wyprawy będziemy w stanie podać więcej szczegółów, jednak już teraz możemy upatrywać w tym przejściu kandydata do Złotego Czekana.

FowlerRamsden
Mick Fowler i Paul Ramsden fot. arch. Mick Fowler

 źródło: Twitter