Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Kolejne świetne wieści z Patagonii! Marcin Wernik zdobył Cerro Torre!

19 stycznia Marcin Wernik w międzynarodowym zespole z Luką Bianco i Giacomo Deiana (Włochy) dokonał drugiego polskiego przejścia drogi Ragni na Cerro Torre (ok. 1000 m. M4/90 st., OS). Było to 4 potwierdzone polskie wejście na szczyt Torre.

1. Grupa Cerro Torre od zachodniej strony (styczen 2015)
Grupa Cerro Torre od zachodniej strony (styczeń 2015)

Sama droga to przepiękne wspinanie w lodzie i tzw. rime czyli śniegolodzie, którego nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie. Rolando Garibotti określa ją w przewodniku po Patagonii jako King Line i absolutnie drogę, która powinna znaleźć się na dream liście każdego wspinacza.

2. Luka w mikstowej czesci w srodku sciany
2. Luka w mikstowej czesci w srodku sciany

Prowadzeniem zespół podzielił się tak, że dół drogi prowadził Luka a Marcin od tzw. headwalla do szczytu. Warunki na drodze były dość dobre. Kluczowy wcale nie był dziewięćdziesięciostopniowy headwall ale ostatni wyciąg gdzie po pokonaniu psychicznej rynny trzeba było wykonać około 7 metrowy trawers w słabym lodzie bez przelotu aby dostać się w kluczową lekko przewieszoną sekcję, na szczęście przed którą dało się założyć śrubę lodową (co prawda nie najlepszą). Stąd już łatwy teren wyprowadzał na szczyt.

6. Luka, Giacomo i Marcin na szczczycie
Luka, Giacomo i Marcin na szczczycie

Wyprawa odbywa się przy wsparciu Polskiego Związku Alpinizmu, Fundacji Kukuczki ora firm Wayman, North Face Sony i Polar.