Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Laboratorium – nowy rejon w Dolinie Wiercicy

Większości z nas Jura kojarzy się głównie z wyślizganiem i pionami bądź połogami. Okazuje się jednak, że okolica skrywa jeszcze kilka całkiem nieźle przewieszonych skał. Jednym z takich miejsc jest sektor nazwanyLaboratorium, znajdujący się w Dolinie Wiercicy na Jurze północnej.

W częstochowskim środowisku skałka była znana od dawna – w latach 90′ powstały tu dwa projekty, jednak nie zostały nigdy poprowadzone i z roku na rok obrastały legendą wyjątkowo trudnych. Dzięki zaangażowaniu ekipy z KW Częstochowa: Patryka Dudka, Przemka Szklarka i Piotrka Deski oraz wsparciu sprzętowemu PZA, który przekazał ringi, stanowiska oraz klej udało się poprowadzić stare projekty i wytyczyć kilka nowych linii.

Rejon oferuje obecnie 9 dróg od V+ do VI.5/5+ oraz kilka projektów, które jeszcze czekają na prowadzenie.

 

Pod skały najłatwiej dostać się zostawiając samochód na parkingu pod ruinami zamku Ostrężnik. Następnie czeka nas około 10-minutowy spacer asfaltową ścieżką łączącą Ostrężnik z Czatachową (niebieski szlak pieszy i szlak rowerowy). W miejscu gdzie droga skręca ostro w prawo szukamy wąskiej ścieżki i wchodzimy pod górkę w las – skała jest około 50 metrów od drogi, jednak jest z niej słabo widoczna.

Bardzo prosimy nie podjeżdżać samochodami pod samą skałę (zakaz wjazdu).

Topo dostępne jest tutaj: https://27crags.com/crags/ostreznik/topos
Niebawem będzie też na www.topo.portalgorski.pl

Piotr Deska