Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Lodowy Puchar Europy – podwójne srebro Olgi Kosek w kategorii „speed”

Olga Kosek, Mira Alhonsuo i Enni Bertling na podium (fot. Finice2018)

W miniony weekend (24-24 II) w fińskim Oulu rozegrano międzynarodowe zawody we wspinaczce lodowej, będące ostatnimi w tegorocznym cyklu Lodowego Pucharu Europy (równocześnie były to wewnętrzne Mistrzostwa Finlandii).
Piękny sukces odniosła Olga Kosek, która w biegach zajęła drugie miejsce. Dzięki zdobytym punktom awansowała także na drugie miejsce w całym Pucharze w tej kategorii.

Zawody w Oulu były chyba najzimniejszymi w tegorocznym Pucharze Europy (podczas eliminacji i półfinałów odnotowano -27 stopni, drugiego dnia temperatura wynosiła „zaledwie” kilkanaście stopni poniżej zera). Pod ścianą odliczyło się łącznie 47 zawodników i 15 zawodniczek, w tym dwuosobowa reprezentacja Polski w składzie: Olga Kosek i Jan Mondzelewski.

Obiekt w Oulu składa się z dwóch pionowych wież (z odcinkami lekkiego przewieszenia) – wyższej (22 metry) oraz sąsiadującej dziesięciometrowej. Obie wieże połączono przewieszonym solidnie, szesnastometrowym łącznikiem. Na wyższej z wież rozegrano także zawody w czasówkach (w tym celu na dwóch ścianach wylano lodospad).
Drogi układane były przez rosyjskich routsetterów z firmy „Krukonogi” i – jak to z rosyjską szkołą bywa – oferowały solidne i urozmaicone trudności już od startu (co nie znaczy, że wyżej było łatwiej).

W kategorii „na trudność” w Oulu, jak na zawody Pucharu Europy przystało, wygrał… Kanadyjczyk. Drugie i trzecie miejsca zajęli Rosjanie. Sytuacja ta wymaga pewnego wyjaśnienia. Otóż przepisy dopuściły możliwość startu zawodników z innych kontynentów, przy czym zawodnicy ci nie byli klasyfikowani w punktacji ogólnej Pucharu, ale z drugiej strony „zabierali punkty” Europejczykom (np. drugiemu w Oulu Rosjaninowi zaliczono do punktacji jedynie 80 pkt za drugie miejsce). Rozwiązanie takie jest cokolwiek dyskusyjne i ciężko przewidywać, czy utrzyma się w kolejnych latach.

1. Noah Beek (Kanada)
2. Artem Bazegskij (Rosja)
3. Gieorgij Duplinskij (Rosja)
…..
32. Jan Mondzelewski (Polska)

Wśród pań w finale o spora niespodziankę postarała się Mira Alhonsuo, która o włos wygrała z Angeliką Rainer (ten sam rezultat z dokładnością do tysięcznej części punktu, zadecydował lepszy czas Finki). Olga Kosek, która weszła do finału z ósmego miejsca, dała radę w nim wyprzedzić jeszcze Słowaczkę Marię Soltesovą i Słowenkę Maję Sustar.

1. Mira Alhonsuo (Finlandia)
2. Angelika Rainer (Włochy)
3. Enni Bertling (Finlandia)

6. Olga Kosek (Polska)

W biegach panów po zaciętej walce zwyciężył Holender – Dennis van Hoek, co dało mu również pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej Pucharu w tej kategorii. Świetne piąte miejsce zajął Jan Mondzelewski.

1. Dennis van Hoek (Holandia)
2. Pauli Salminen (Finlandia)
3. Anton Suchý (Słowacja)

5. Jan Mondzelewski (Polska)

Wśród pań, swój dzień miała Mira Alhonsuo, która była po prostu nie do pokonania i zasłużenie dołożyła drugi złoty medal w biegach to zdobytego wcześniej w kategorii „na trudność”. Znakomicie spisała się Olga Kosek, która pierwszy raz stanęła na podium, przegrywając tylko bieg finałowy z Mirą.
1. Mira Alhonsuo (Finalndia)
2. Olga Kosek (Polska)
3. Enni Bertling (Finlandia)

Rezultaty zawodów w Oulu spowodowały znaczące przesunięcia w klasyfikacji ogólnej Pucharu. Zwłaszcza w biegach pań, Mira Alhonsuo awansowała o sześć miejsc, a Olga Kosek o trzy. Ostatecznie podium Pucharu (po zawodach w Domzale, Bratysławie, oraz Oulu) wyglądają następująco:

Panie („na trudność”) – sklasyfikowano 37 zawodniczek:
1. Angelika Rainer (Włochy)
2. Marianne van der Steen (Holandia)
3. Coralie Jary (Francja)
…..
7. Olga Kosek (Polska)

Olga Kosek, Mira Alhonsuo i Enni Bertling na podium (fot. Finice2018)
Olga Kosek, Mira Alhonsuo i Enni Bertling na podium (fot. Finice2018)

Panie („na szybkość) – sklasyfikowano 11 zawodniczek:
1. Mira Alhonsuo (Finlandia)
2. Olga Kosek (Polska)
3. Enni Bertling (Finlandia)

Panowie („na trudność”) – sklasyfikowano 74 zawodników:
1. Louna Ladevant (Francja)
2. Jaka Hrast (słowenia)
3. Dennis van Hoek (Holandia)

19. Jan Mondzelewski (Polska)

Panowie („na szybkość”) – sklasyfikowano 17 zawodników:
1. Dennis van Hoek (Holandia)
2. Tristan Ladevant (Francja)
3. Tapio Alhonsuo (Finlandia)
…..
6. Jan Mondzelewski (Polska)