Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Lodowy Puchar Świata – złoto w Saas Fee dla Koreańczyków. Piękny start i dziewiąte miejsce Olgi Kosek

Zawody Pucharu Świata UIAA w Saas Fee (fot UIAA)

W finałach zawodów Lodowego Pucharu Świata UIAA rozegranych w szwajcarskim Saas Fee triumfowali Koreańczycy – Park HeeYong wśród panów i Song HanNaRai wśród pań. Życiowy sukces odniosła Olga Kosek, która „otarła się” o finał, zajmując ostatecznie dziewiąte miejsce.

Zawody Pucharu Świata UIAA w Saas Fee (fot UIAA)
Zawody Pucharu Świata UIAA w Saas Fee (fot UIAA)

Po Ameryce Północnej i Azji, zawody Pucharu zawitały do Europy. Impreza w szwajcarskim Saas Fee była zarazem przedostatnią w tegorocznym pucharowym cyklu i, jak poprzednie, obfitowała w niespodzianki.
Wśród pań, warto odnotować pierwszy awans do finału Francuzki Marion Thomas, chociaż niewiele brakowało, aby na jej miejscu znalazła się Olga Kosek. Ola, wciąż zmagająca się z osłabieniem po chorobie, w półfinale poszła znakomicie, awansując o dziesięć (!) miejsc i osiągając dokładnie ten sam wynik, co Marion (z dokładnością do trzeciego miejsca po przecinku…), a o awansie Francuzki zadecydował jej lepszy rezultat z poprzedniej rundy.
Innym zaskoczeniem był wyraźnie słabszy start tegorocznej rewelacji – Irlandki Eimir McSwiggan, która tym razem nie dała rady awansować nawet do półfinału.
Zwyciężyła Koreanka Song HanNaRai, która w tym sezonie zaczyna powoli detronizować utytułowaną koleżankę z reprezentacji – Shin WoonSeon (Shin tym razem była dopiero 23).

Song HanNaRai (fot. UIAA)
Song HanNaRai (fot. UIAA)

Wyniki pań:
1. Song HanNaRai (Korea)
2. Rainer Angelika (Włochy)
3. Klingler Petra (Szwajcaria)

9. Olga Kosek (Polska)

Wśród panów, wysoką formę potwierdził Park HeeYong. Po słabszym występie na pierwszych pucharowych zawodach w Durango (USA), Park wrócił do formy i poczynając od zawodów w Pekinie, nie schodzi z podium. Liczbowo, pulę finałową w Saas Fee zdominowali Rosjanie (pięciu w siedmioosobowej grupie). Poza Parkiem, miejscami na podium podzielili się bracia Tomiłowowie, przy czym tym razem lepszy był Aleksiej.

Park HeeYong (fot UIAA)
Park HeeYong (fot UIAA)

Wyniki panów:
1. Park HeeYong (Korea)
2. Tomiłow Aleksiej (Rosja)
3. Tomiłow Maksim (Rosja)

W kategorii „czasówek” tradycyjnie dominują Rosjanie i Rosjanki. Wśród panów zwyciężył Władimir Kartaszew, ten sam, który na poprzednich zawodach w Korei popisał się niesamowitym biegiem w finale – większość trasy przebiegł z jedną fifką, a i tak zajął drugie miejsce. W Saas Fee był bezkonkurencyjny – o blisko sekundę lepszy od drugiego zawodnika. Poza Rosjanami najlepszy był Szwajcar Samuel Clavien – 9 miejsce.

1. Kartaszew Władimir (Rosja)
2. Małych Leonid (Rosja)
3. Batuszew Paweł (Rosja)

Wśród pań, oczywiście również dominowały Rosjanki, ale tutaj wart odnotowania był gest fair play Oli Kosek, której w biegach finałowych omyłkowo przypisano niewłaściwy (zbyt dobry) czas. Nie wychwycili tego sędziowie, ani też nie oprotestowała żadna z zawodniczek. Ola, po zapoznaniu się z oficjalnymi wynikami, sama zgłosiła ten fakt, co spowodowało skorygowanie i przesunięcie jej rezultatu w dół, na 13 miejsce. Gratulacje i szacunek.

1. Koszczejewa Jekatierina (Rosja)
2. Tołokonina Maria (Rosja)
3. Galliamowa Nadieżdża (Rosja)

13. Kosek Olga (Polska)

Jak ocenić sytuację po zawodach w Saas Fee? Wyraźnie widać, że światowa czołówka zaczyna się „otwierać” i że obecnie stara gwardia nie ma monopolu na finały i najlepsze miejsca. Wśród panów, do ubiegłorocznego młodego talentu – Yannicka Glattharda dołączył Kanadyjczyk Noah Beek.
Jeszcze ciekawiej dzieje się wśród pań, gdzie poziom mocno równa w górę, a grono potencjalnych finalistek liczy obecnie około dwudziestu zawodniczek. Wyraźnie widać, że nowe pokolenie pojawia się w ekipach: rosyjskiej, koreańskiej i francuskiej. Zaskakująco liczna i silna jest nawet ekipa Iranu. W tym kontekście tym bardziej cieszą naprawdę dobre, życiowe wyniki Olgi Kosek.

Przed nami ostatnie zawody Pucharu – w Rabenstein.