Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Ludzie Gór – spotkanie z Olą Dzik

29 maja w Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach odbędzie się spotkanie z Olą Dzik. Ola zaprezentuje slajdy z zimowej wyprawy na Noszak, zapraszamy wszystkich chętnych.

plakat ludzie gor_poprawka2

 Wyprawa odbyła się w styczniu i lutym 2014 r.. Wzięli w niej udział oprócz autorki prezentacji także: Robert Róg, Hubert Krzemiński oraz Rosjanin Oleg Obrizan.

Noszak to najwyższy szczyt Afganistanu i drugi co do wysokości szczyt w Hindukuszu. To pierwszy szczyt siedmiotysięczny zdobyty zimą przez człowieka. Dokonali tego w 1973 roku Polacy – Andrzej Zawada i Tadeusz Piotrowski,  rozpoczynając w ten sposób erę wspinaczek na najwyższe góry świata. Do tej pory ich wyczyn nie został powtórzony, na szczycie zimą nie stanęła też jak dotąd żadna kobieta. Tegoroczna wyprawa z uwagi na ciężkie warunki pogodowe zdołała dotrzeć do wysokości 6300 m n.p.m.

Ola Dzik – alpinistka młodego pokolenia. Absolwentka psychologii i socjologii na Uniwersytecie Śląskim, obecnie kończy studia doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przewodnik górski, współprowadzi firmę turystyczną BluEmu www.bluemu.pl.  Na swoim koncie ma m.in. wejście na ośmiotysięcznik Gasherbrum II (8035m n.p.m.) oraz zdobycie jako pierwsza kobieta z Polski jednej z najniebezpieczniejszych gór świata – Piku Pobiedy (7439m n.p.m.).

Ponadto jako pierwsza Polka dokonała wejść na wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR (Pik Pobiedy, Chan Tengri, Pik Somoni d. Kommunizma, Pik Korżeniewskiej, Pik Awicenny d. Lenina), zyskując bardzo ceniony w środowisku wspinaczkowym tytuł „Śnieżnej Pantery”. Jest pierwszą kobietą w historii, która ukończyła najdłuższą trasę prestiżowych zawodów Elbrus Race. Otrzymała wyróżnienie w kategorii alpinizm podczas 13. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów „Kolosy 2010″. Podczas 14. edycji „Kolosów” w roku 2012 otrzymała Nagrodę im. Andrzeja Zawady. Z sukcesami uprawia skialpinizm (mistrzostwo Polski, Puchar Polski). Startuje także w rajdach przygodowych, maratonach rowerowych oraz zawodach biegowych. Strona:www.ola-dzik.pl.