Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Łukasz Dudek i Capoeira VI.8

W niedzielny poranek 2 listopada otrzymałem lakonicznego sms’a o treści:

Wspinasz się dzisiaj w Brzo? Sucho tam jest? Jestem w Krk i mógłbym podjechać.

Musiałem odpowiedzieć, że niestety nie wspinam się tego dnia i nie wiem jaki warun w Brzo, bo nie byłem tam od dłuższego czasu.

Odpowiedź była lakoniczna, ale wiele znacząca-

Ok. Dzięki za info, podjadę do Mamuta.

Nadawcą korespondencji był oczywiście Łukasz Dudek.

lukasz-dudek-pandemonium-1
Łukasz Dudek na Pandemonium fot. Przemek Mizera

Wiedziałem, że Łukasz ma teraz „formę konia”, ale że wykorzysta ją także w dachu Mamutowej z takim skutkiem, to przyznam szczerze, nie przyszło mi do głowy. Oczywiście wiedziałem, że próbował już wcześniej przejść co nieco, a zatrzymywały do głównie niekorzystne warunki. Tym razem opłaciło się odmówić mu towarzystwa, bo krótki pobyt pod Krakowem zaowocował pierwszym przejściem nowej wersji Capoeiry. Łukasz zalicytował VI.8 i taka wycena wydaje się być jak najbardziej adekwatna. Dla niewtajemniczonych w temacie: Capoeira to droga Grzegorza Grochala i Macieja Oczki z 2001 roku, która stanowi połączenie Czekając Na Godoffa i Las Vegas Parano. Pierwotna wersja drogi korzystała ze sztucznego chwytu „zwornikowego” (na końcu Godoffa) – korzyść w kruksie polegała na komfortowym haczeniu pięta-palce na zworniku oraz z przykręconej krawądki, na której następowała wymiana. Wyeliminowanie krawądki – placka, który szpecił wejście do jaskini od pewnego czasu stało się zadaniem do rozwiązania dla miłośników Mamutowej. Tym bardziej, że placek co jakiś czas się urywał… W 2012 roku Łukasz jaki pierwszy wykonał sekwencję na Las Vegas bez „placka” i bez zwornika. Nowa wersja drogi otrzymała wycenę solidnego VI.7 lub nawet VI.7+.

Po przejściu przez Łukasza Sprawy Honoru VI.8 bez zwornika i Capoeiry wyzwanie Mamutowej pozostaje wciąż Stal Mielec, czyli przedłużenie Capoeiry o start Mechaniką Pręta Cienkiego.

Na koniec warto wspomnieć, że w tzw. międzyczasie Łukasz rozprawiał się z „zaległościami” na Jurze Północnej: Arachnofobią na Okręcie w Podzamczu (Łukasz proponuje korektę wyceny z VI.8 na VI.7+) iTyranozaurusem Rex VI.7 na Górze Kołoczek w Podlesicach.

Gratulacje!

(trz)