Serwis wspinaczkowy tworzony przez łojantów dla łojantów

Łukasz Dudek powtarza Arachnofobię

Łukasz Dudek skompletował przejścia tzw. wielkiej czwórki Rafała Moucki. Łupem Łukasza padła Arachnofobia VI.8(?) znajdująca się na Okręcie w Podzamczu. Droga pokonana przez Rafała Mouckę w 2002 roku doczekała się pierwszego powtórzenia dopiero po 10 latach – w 2012 roku rozprawił się z nią Michał Jagielski.

podzamcze_okret
Podzamcze, Okręt fot. Ł. Dudek

Wyceny dróg Rafała często budziły rozmaite emocje, sam autor po poprowadzeniu Pandemonium VI.8 postanowił nie wyceniać swoich kolejnych realizacji. Wiele nieudanych prób mocnych wspinaczy doprowadziło do tego, że przy niepowtórzonych drogach Rafała postawiono magiczne VI.8. W tej chwili Arachnofobia ma „już” dwa powtórzenia, więc w kwestii wyceny oddajmy głos najbardziej kompetentnym osobom.

Dwa lata temu Michał Jagielski tak wypowiadał się o trudności tej linii:

Myślę, że droga  może mieć więcej niż VI.7+…  Jeśli chodzi o samą sekwencję, to od przejścia Rafała ubyło troszkę chwytów, a kluczowa krawądka podobno znacząco się poobrywała (podobno, bo ja nie pamiętam oryginału, wiem to jedynie od Mirka i Rudego). Myślę, że droga może być łatwym VI.8 ,chociaż nie jestem pewien swojej obecnej formy i ciężko mi rzetelnie ocenić jej trudności.

Z kolei Łukasz Dudek, na blogu tak opisuje swoje odczucia dotyczące wyceny:

Muszę wtrącić swoje trzy grosze odnośnie wyceny. Z pewnością nie jest ona klasy mojej ostatniej zdobyczy z Gołęnbnika (Pandemonium – przyp. red). Zdecydowanie bliżej jej do ww Szkraba czy Zwierciadła. Myślę że dolna granica stopnia VI.7+ będzie właściwa choć to moje subiektywne odczucia.

 

źródło: Portal Górski, climb.pl